Samfunn
Politiet slakter eget HMS-arbeid etter Monika-saken
Deler av arbeidsmiljøet til politiet i Hordaland er preget av dårlig ytringsklima, manglende tillit og dysfunksjonell sosial samhandling, framgår det av en intern gransking i kjølvannet av Monika-saken.
Bergen (NTB): Deler av arbeidsmiljøet til politiet i Hordaland er preget av dårlig ytringsklima, manglende tillit og dysfunksjonell sosial samhandling, framgår det av en intern gransking i kjølvannet av Monika-saken.
Konklusjonene i en grundig gjennomgang av HMS-situasjonen (helse, miljø og sikkerhet) i politidistriktet, som fra nyttår gikk inn i Vest politidistrikt, inneholder sterk kritikk ifølge Bergens Tidende.
Over flere punkter rettes det kraftig kritikk mot problemområder som kan ha hatt vesentlig betydning for at Monika-saken ikke ble skikkelig etterforsket, til tross for blant annet Robert Schaefers kritikk mot sakshåndteringen.
«Dysfunksjonell samhandling»
Granskingen konkluderer blant annet med følgende:
* Dårlig ytringsklima og dysfunksjonell sosial samhandling på enkelte sentrale arenaer på grunn av manglende tillit og mangel på trygge rammer.
* Dårlig læringskultur.
* Arbeidet med helse, miljø og sikkerhet (HMS) i Hordaland politidistrikt preges av manglende åpenhetskultur og mangler forankring på toppnivå.
* HMS-ansvaret har svak forankring på politimesternivå og er for dårlig organisert.
HMS ikke prioritert
HMS-arbeidet blir ikke prioritert, er ikke forankret i ledelsen og HMS-kompetansen er for dårlig både hos ledelse og ansatte. I tillegg peker granskerne på at ressurssituasjonen ikke samsvarer med oppgavene politidistriktet er satt til å løse.
– Problemene er blitt veldig synlige for oss, spesielt det siste året. Da har vi sett følgene av et HMS-arbeid som ikke har fungert, blant annet gjennom håndteringen av varslerne knyttet til Monika-saken, sier nestleder Ørjan Hjortland i Politiets Fellesforbund i Hordaland.
Nylige artikler
5 drivkrefter ved valg av arbeidsgiver
Volvo nedbemanner – 2000 mister jobben i Sverige
Imdi: Nesten 2000 færre flyktninger ventet neste år
Vi må starte før sykefravær — ikke etter
Staten skal ikke ansette seg ut av KI-omstillingen
Mest leste artikler
KI kan ta feil med stor overbevisning – illusjonen om én intelligens
NITO: Arbeidsgivere må følge reglene om overtid
NVE gir første vindkraftkonsesjon på ni år
– «De tradisjonelle» vil fortsette å gjøre det samme, med lavere kostnader. «De smarte» tenker annerledes
Henning Bang: Hva skiller gode og dårlige ledergrupper?