Politiutdannede kommer raskere ut i jobb – flere i fast stilling
Jobbsituasjonen for uteksaminerte fra Politihøgskolen fortsetter å bedre seg, ifølge tall fra Politidirektoratet. Andelen i faste stillinger har økt markant.
93 prosent av de som ble uteksaminert i 2024, er i jobb i politietaten per 30. april, kommer det fram i Politidirektoratets jobbtall for 1. tertial i 2025.
Dette er omtrent like mange som ved årsskiftet, men andelen som er i fast jobb, har økt kraftig. 60 prosent av de som har fått jobb i etaten, er i faste stillinger, en tredobling fra forrige måling.
For kullet som ble uteksaminert året før, er 92 prosent i jobb i etaten, hvorav 79 prosent er i fast stilling. Ved forrige måling var andelen kun på 46 prosent.
Det er viktig at flest mulig kommer raskest mulig ut i jobb etter endt utdanning, mener prorektor for utdanning Kjell Eirik Mortensen ved Politihøgskolen.
– Vi har all grunn til å tro at usikkerhet rundt jobbutsikter spiller inn med tanke på søkerinteresse til politiutdanningen. Vi trenger mange og godt kvalifiserte søkere til et av velferdsstatens viktigste yrker. Nå er vi inne i en gledelig utvikling, og det er å håpe at denne holder seg, sier han.
Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen (Ap) sier også at utviklingen er gledelig.
– Regjeringen har hatt en historisk satsing på politiet som en viktig del av arbeidet med å bekjempe kriminalitet i Norge, sier statsråden.
Nylige artikler
Norge, EU og Storbritannia enige om fiskeriavtale
EUs beslag av russiske midler: De Wever alene mot Kommisjonen – men vinner hjemme i Belgia
Økt oppmerksomhet uten politisk betydning
Monument-syndrom og offentlige bevilgninger
Så mange ledere er det i kommunen der du bor
Mest leste artikler
Regjeringen skroter lovfestet betalt ferie fra første arbeidsår: Akademikernes leder Lise Lyngsnes Randeberg er skuffet
Magne Lerø: Trump og EU: Forvirring rundt fredsplanen for Ukraina
Forsvarsmekanismer på arbeidsplassen: Hvordan ledere og ansatte lurer seg selv
Indre Namdal tester ny fastlegemodell: Kommunalt oppgavefellesskap i fokus
Vegard Einan i NHO Service og Handel: LOs søksmål om deltid truer den norske arbeidsmodellen