Samfunn
Refugees Welcome Norway mottok Brobyggerprisen 2017
Organisasjonen fikk prisen på grunn av den store innsatsen de har lagt ned med praktisk og solidarisk engasjement for flyktninger.
Det er Norske Kirkeakademier (NKA) som deler ut prisen. På nettsiden skriver de at «Refugees Norway har bidratt til å gjøre Norge litt mer åpent og romslig, og de har bidratt til at mennesker på flukt i større grad blir møtt, tatt imot og ønsket velkommen».
Styreleder for Norske kirkeakademier, Kjell Yngve Riise vil dele ut prisen, og styremedlemmer Eirin Holm Rise, Ziad Taha og Maren-Anne Haslie mottar prisen på vegne av Refugees Welcome Norway 2. august.
Prisen, som består av et kunstverk og et diplom, overrekkes i forbindelse med Vestfrontmøtet.
Kaos og stengte dører
Refugees Welcome Norway (RWN) ble opprettet etter at en gruppe enkeltpersoner begynte å hjelpe flyktninger som i 2015 møtte kaos og stengte dører hos Politiets utlendingsenhet på Tøyen i Oslo.
Folkebevegelsen startet med rent praktisk og solidarisk engasjement for flyktninger som skulle registrere seg. Det norske registrerings- og mottaksapparatet var uforberedt på å møte den sterke økningen i asylankomster fra sommeren 2015.
Situasjonen ved Politiets utlendingsenhet innebar svært vanskelige forhold for særlig sårbare asylsøkere, kvinner, barn og enslige mindreårige asylsøkere.
- LES OGSÅ: Hvem er best på frivillighet i Norge?
Midt i dette kaoset var det noen som tok grep: En liten gruppe mennesker satte i gang, mobiliserte en liten gruppe venner, laget mat på kjøkkenet hjemme og serverte den til de nyankomne flyktningene på Tøyen.
Snart koblet flere seg på, og bevegelsen vokste i rekordfart og spredte seg til hele landet. Stadig flere sluttet seg til, og bidro med arbeid og donasjoner for å avhjelpe situasjonen.
Facebook-gruppe
Facebook-gruppen Refugees Welcome Norway ble startet som en aksjon for å skape mer oppmerksomhet rundt flyktningenes situasjon, samt for å svare på hvordan man kan bidra. Facebook-gruppen vokste, mens lokale frivilliggrupper etablerte seg rundt i landet i et svært høyt tempo.
RWN fungerer i dag som en paraplyorganisasjon for en rekke lokale frivilliggrupper, bestående av mange tusen frivillige og støttespillere.
RWN har vært opptatt å sikre grunnleggende humanitære behov for flyktninger i akuttperioden høst og vinter 2015-2016. O
rganisasjonen jobber også med bosetting, norskopplæring, helse, psykososial forebygging, kultur, inkludering, aktiviteter for barn og unge, bli kjent gjennom middager og treff, initiativer på mottakene i samarbeid med driftsoperatører og ansatte.
Nylige artikler
Over 300.000 evakuert fra skogbrannene sør i Europa
Europa trenger sitt politiske sentrum: Anti-semittisme på fløyene en økende trussel
Fra leketøy til kraftig motor: Hvorfor fungerer ikke KI på våre egne data?
– Vi har fått en mer uforutsigbar arbeidslivspolitikk
Europas viktigste forsvar er ikke bare flere våpen
Mest leste artikler
Norges mest lønnsomme innvandrer: Farouk Al-Kasim er reisende i den norske oljemodellen
NHO-direktør Vegard Einan advarer mot uforutsigbar arbeidslivspolitikk og nye overtidsregler for deltid
Verdens beste vann
De beste lederrådene fra 20 norske toppledere
Jan Tore Nygård om urealistiske krav i moderne rekruttering: Den perfekte kandidaten finnes bare på papiret: