Velferd
Regjeringen foreslår å skrote «enkepensjonen»
Dagens ordning med tilleggspensjon til etterlatte bør fjernes, mener regjeringen. Kvinner blir taperne, mener Pensjonistforbundet.
I høst skal regjeringen legge fram et forslag om omlegging av etterlatteytelsene som en del av pensjonsreformen, skriver Dagbladet. Regjeringen tar sikte på å gjennomføre endringen fra 2023.
– Etterlatteytelsene er fra en annen tid da Norge så veldig annerledes ut, og de fleste kvinner ikke var i jobb, sier arbeids- og sosialminister Torbjørn Røe Isaksen (H) til avisa.
Han viser til at antallet som får «enkepensjon» er mer enn halvert siden 1970-tallet til 17.000 mottakere. Samtidig understreker han at forslaget vil inneholde rimelige overgangsordninger.
Generalsekretær Harald Olimb Norman i Pensjonistforbundet er sterkt kritisk til forslaget.
– Det er lett å sitte i regjeringskontorene og lage teorier om at kvinner skal ha full jobb og samme lønn som menn. Men i praksis er det ikke slik. Vi vet at mange kvinner jobber deltid – mange også ufrivillig – og at kvinners lønn ligger prosentvis lavere enn menns lønn, påpeker han.
Nylige artikler
Satte støkk i kommunetoppene: Professor vil ha mer, ikke mindre stat
Helsereformutvalget: Skal se på alt, også foretaksmodellen
Noen ledere vil faktisk ikke være ledere mer
2026 – de sterke lederes jubelår
Ledere tar grep
Mest leste artikler
Frank Gran om arbeidsmiljølovens nye krav: Politiets utfordringer i 2026 fører til lovbrudd
Noen ledere velger operative roller over lederstillinger
Magne Lerø: Slik sprenger sikkerhetskrav offentlige budsjetter i Norge
LO og Ap-regjeringens samarbeid irriterer andre parter i arbeidslivet
Arbeidstilsynet lover mer veiledning etter kritikk fra arbeidsgivere