Samfunn
Regjeringen sier nei til varig vern av Lofoten
Regjeringspartiene gjorde det onsdag klart overfor oljebransjen at varig vern av Lofoten og Vesterålen ikke er et tema.
– Det er jo ikke aktuelt, sa Arbeiderpartiets Eirin Sund da landets oljeelite var samlet til Oljeindustripolitisk seminar i Sandefjord, skriver DN.no.
En forvaltningsplan for det omstridte området kommer trolig i løpet av de nærmeste månedene. Petroleumsindustrien ønsker å kunne starte letingen etter olje og gass så snart som mulig. Kjennskapen til geologien i området og nærheten til land gjør at bransjen ser for seg raskere utbygging der enn på dypt vann i Barentshavet.
De rødgrønne ville helst ikke snakke om Lofoten og Vesterålen på Sandefjordkonferansen, men Sund benyttet spørsmålet om varig vern til å understreke at det ikke er der debatten i regjeringen foregår.
Olje- og energiminister Terje Riis-Johansen (Sp) bekrefter at det ikke er aktuelt å verne Lofoten og Vesterålen.
– Det har aldri vært et senterpartistandpunkt, legger han til.
Sunds kolleger i Oslo Ap har derimot gått inn for nettopp varig vern, i likhet med flere miljøorganisasjoner. (©NTB)
Nylige artikler
Da tilliten brast
Baksiden ved større åpenhet
Tre av fire forsvarsinvesteringer forsinket
Stoltenberg har fått et nytt internasjonalt München-verv
Flere kommuner vil ikke bosette en eneste flyktning i år
Mest leste artikler
Annerledes å lede frivillige enn å lede «vanlige» ansatte
Hvordan håndtere en ansatt som er varetektsfengslet: Advokatene svarer
Jobb & karriere: Hvordan håndtere rollekonflikt når lederrollen føles feil
Kostnadsoverslag for norsk atomopprydding: Foreløpig inntil 57 milliarder kroner
Magne Lerø: Økokrim etterforsker Mona Juul og Terje Rød-Larsen for korrupsjon fører neppe fram