Samfunn
Regjeringen varsler 23,7 milliarder til ytterligere tre samferdselsprosjekter
Regjeringen fortsetter å love milliarder til gigantprosjekter i Nasjonal transportplan. Mandag var turen kommet til Møreaksen, Fornebubanen og Hålogalandsvegen.
Nasjonal Transportplan (NTP) for 2018 til 2029 legges fram for Stortinget før påske, men representanter for samarbeidspartiene har i mange dager allerede reist landet rundt for å presentere enkelte detaljer.
På ferjekaia i Molde mandag kunne Frps Harald Tom Nesvik og Høyres Helge Orten fortelle at regjeringen setter av to milliarder kroner til den såkalte Møreaksen i den første seksårsperioden. Møreaksen innebærer ferjefri E39 fra Ålesund via Molde til Kristiansund. Seks milliarder kroner settes av i den siste perioden, skriver Romsdals Budstikke.
Politikerne er imidlertid enige om å prioritere E136 gjennom Romsdalen først, så Møreaksen, og deretter brusambandet Hafast i Sulafjorden.
På en pressekonferanse på fylkesgrensen mellom Nordland og Troms kunne statssekretær og førstekandidat i Nordland Frp Kjell-Børge Freiberg mandag fortelle at regjeringen foreslår 8,7 milliarder kroner til den 150 kilometer lange Hålogalandsvegen, melderHarstad Tidende og NRK.
På Fornebu i Bærum på grensen mot Oslo var også regjeringspartiene representert på en pressekonferanse mandag. Venstres Abid Raja kunne fortelle at samarbeidspartiene er blitt enige om å legge inn 6 milliarder kroner til Fornebubanen i NTP, skriver Budstikka. Det er riktignok bare halve kostnaden. Resten skal finansieres gjennom Oslopakke 3.
Fornebubanen er en planlagt T-banestrekning som skal knytte Fornebu i Bærum til Oslos T-banenett via Lysaker og Skøyen til Majorstuen.
Nylige artikler
Anthropic går på børs – hva så?
Undersøkelse: Vi opplever stadig oftere at eldre kolleger diskrimineres
Har du mot til å ikke være deg selv som leder?
Den stille makten
Feil bruk kan gjøre KI til en unyttig nikkedukke
Mest leste artikler
Høyesteretts dom strammer inn reglene for særlig uavhengig stilling
Janes E. Kjeldsen om Equinors retorikk: Derfor tror nordmenn at fornybarandelen er høyere
Omvendt lommetyveri: Slik virker underforstått retorikk
Ingvald Thuen: Når bilen blir en sikkerhetsrisiko og etterretningssensor
3 undersøkelser om hva faktorer som lønn, ledelse og arbeidsmiljø betyr ved valg av arbeidsgiver