Samfunn
Rekordmange kvinner investerer i aksjer
Tallet på kvinner som investerer i aksjer på Oslo Børs, steg til rekordhøye 137.000 i fjor, viser tall fra AksjeNorge. Likevel øker mennene forspranget.
22.000 flere kvinner sparer nå i aksjer enn for ett år siden, skriver P4. Økningen er på 19 prosent.
– Stadig flere kvinner sparer langsiktig, og det er veldig positivt sier, daglig leder i AksjeNorge Kristin Skaug til kanalen.
Flere kampanjer rettet mot kvinner og aksjesparing i 2020 drev tallet opp, mener Skaug.
– Samtidig har det blitt mer åpent for å diskutere sparing og økonomi i sosiale medier og i sosiale sammenhenger, sier hun.
Antallet aksjonærer på Oslo Børs økte samtidig med 23,6 prosent, eller nesten 92.000 nye aksjonærer, viser en rapport fra AksjeNorge. Og mens kvinneandelen økte med 19 prosent, ble det samtidig 26 prosent flere menn som investerer i aksjer.
Kvinnene økte sine verdier med 16 prosent, mens mennene økte sine verdier med 27 prosent, viser rapporten.
Nylige artikler
Noen som jobber nesten alltid-heldigvis
BMW og Visa kutter tusenvis av ansatte
Netanyahu møtte Trump: – Positivt og produktivt
Reservekraft er Norges glemte beredskapsressurs
Utenforlandet som ønsker å være seg selv – nok
Mest leste artikler
Tormod Harbo: Derfor misbrukes forskning i samfunnsdebatten
NHO-direktør Vegard Einan advarer mot uforutsigbar arbeidslivspolitikk og nye overtidsregler for deltid
Norges mest lønnsomme innvandrer: Farouk Al-Kasim er reisende i den norske oljemodellen
Over 325.000 evakuert fra skogbranner i Frankrike og Spania
Gazakomité avviser å overta Gaza før israelsk tilbaketrekking