Samfunn
Rekordmange kvinner topper årets valglister
Aldri før har så mange kvinner toppet listene til årets stortingsvalg. 76 av 170 listetopper i de ni partiene som er på Stortinget, er kvinner.
Det er fem flere enn i valget i 2017, viser en kartlegging som NRK har gjort. I alt utgjør kvinnene nå 44 prosent av listetoppene.
Trenden er klar, mener valgforsker Bjarte Folkestad ved Høgskulen i Volda.
– Tallene føyer seg inn i en trend der kvinneandelen har økt langsomt. Det går i retning av mer likestilling. Fremdeles er vi et stykke unna 50 prosent. Men forskning viser at velgerne ønsker kvinner på topp, sier han.
SV er partiet med flest kvinner, 14 av 19, på topp. Deretter følger Ap, Sp og MDG med ti, Høyre med ni, Venstre med åtte og KrF med seks, viser en gjennomgang NTB har gjort av NRK-tallene.
Frp har foreløpig kun én kvinnelig listetopp. Men i Oslo er spørsmålet om hvem som skal toppe lista, ikke avgjort etter at Siv Jensen tidligere i år kunngjorde at hun trekker seg som partileder.
Nylige artikler
Norge, EU og Storbritannia enige om fiskeriavtale
EUs beslag av russiske midler: De Wever alene mot Kommisjonen – men vinner hjemme i Belgia
Økt oppmerksomhet uten politisk betydning
Monument-syndrom og offentlige bevilgninger
Så mange ledere er det i kommunen der du bor
Mest leste artikler
Regjeringen skroter lovfestet betalt ferie fra første arbeidsår: Akademikernes leder Lise Lyngsnes Randeberg er skuffet
Magne Lerø: Trump og EU: Forvirring rundt fredsplanen for Ukraina
Forsvarsmekanismer på arbeidsplassen: Hvordan ledere og ansatte lurer seg selv
Indre Namdal tester ny fastlegemodell: Kommunalt oppgavefellesskap i fokus
Vegard Einan i NHO Service og Handel: LOs søksmål om deltid truer den norske arbeidsmodellen