Samfunn
Risikoen for «lang-covid» halveres etter to vaksinedoser
Om man har fått to vaksinedoser, blir risikoen for langtidsvirkninger etter koronasykdom nesten halvert, antyder en studie fra King's College i London.
Forskerne mener også at risikoen for å bli sykehusinnlagt på grunn av viruset er 73 prosent lavere og at sjansen for å få alvorlige symptomer er 31 prosent lavere blant fullvaksinerte, sammenlignet med om bare har fått første dose.
Informasjon fra mer enn 2 millioner mennesker som har loggført symptomer samt status for testing og vaksiner mellom desember 2020 og juli i år, er brukt.
6.030 brukere meldte at de testet positivt for covid-19 minst 14 dager etter å ha fått den første vaksinedosen. 2.370 meldte inn positivt testresultat minst sju dager etter andre dose.
I studien, som er publisert i det medisinske tidsskriftet The Lancet , heter det at «risikoen for å få symptomer i 28 dager eller mer av sykdom etter vaksinasjon, ble omtrent halvert når det ble gitt to vaksinedoser».
– Dette funnet tilsier at risikoen for lang-covid er redusert hos folk som har blitt fullvaksinert, når man i tillegg tar i betraktning den allerede dokumenterte generelle risikoen for å bli smittet, heter det i studien.
Nylige artikler
– Styreledelse er ingen sjekkliste, men et lederoppdrag
Når sjefen gruer seg til julebordet
EUs jernrammer er dårlig butikk
Hvordan får vi et forsvarlig rehabiliteringstilbud fremover?
Høyre vil gi prins Sverre Magnus fulltidsjobb i kongehuset
Mest leste artikler
Regjeringen skroter lovfestet betalt ferie fra første arbeidsår: Akademikernes leder Lise Lyngsnes Randeberg er skuffet
Magne Lerø: Trump og EU: Forvirring rundt fredsplanen for Ukraina
Forsvarsmekanismer på arbeidsplassen: Hvordan ledere og ansatte lurer seg selv
Indre Namdal tester ny fastlegemodell: Kommunalt oppgavefellesskap i fokus
Vegard Einan i NHO Service og Handel: LOs søksmål om deltid truer den norske arbeidsmodellen