Nyskaping
– Roboter bør ikke ses på som en trussel, men en løsning
De neste tiårene vil det bli mange hundre millioner færre arbeidsføre. Det er på tide å ønske robotene velkommen, mener storbank.
Det er ikke bare Norge som står overfor en eldrebølge. I OECD-området og i Kina vil det de neste 30 årene bli 300 millioner flere pensjonister. I samme periode anslås det at det blir 200 millioner færre i arbeidsfør alder.
– For å opprettholde veksten og velferden er vi derfor avhengig av at det som fortsatt er arbeidsføre, klarer å produsere mer, skriver sjeføkonom Kjetil Olsen i Nordea.
Den svenske storbanken slapp sin årlige prognoserapport «Nordea Economic Outlook» onsdag.
I et spesialkapittel tar de for seg den ventede «robotrevolusjonen», eller innfasingen av stadig mer automasjon i næring og industri.
– Rask utvikling innen robottekonologi og kunstig intelligens gir stort potensial for at maskiner tar over arbeidsoppgaver tidligere utført av mennesker, innrømmer Olsen i innledningen.
Det bør imidlertid ikke skremme noen, mener han. Faktisk er det «akkurat det vi trenger».
– Automatisering betyr høyere produktivitet og høyere inntekter. Høyere inntekter vil gi høyere etterspørsel og nye jobber, også i andre sektorer enn de som automatiseres.
Robotene bør derfor ikke ses på som en trussel, men en løsning, skriver sjeføkonomen.
– Arbeidskraft kan komme til å bli Mangelvare. Vi trenger smarte roboter i hopetall og bør ønske dem velkommen, mener Olsen.
Nordea anslår at produktivitetsveksten vil fortsette opp etterhvert som finanskrisa forsvinner i det fjerne.
– Og selv om det trolig vil ta tid, har robotrevolusjonen potensial til å løfte produktivitetsveksten til nye høyder og løse utfordringene eldrebølgen gir, skriver Olsen, som mener et slikt syn også utfordrer «de forventningene som ligger implisitt i de lave langsiktige rentene.»
– Kanskje skal vi ikke høre på hylekoret som frykter både massearbeidsledighet og stagnasjon.
Nylige artikler
Forståelig om Høiby anker
Tillitsreform på innpust, bemanningskrise på utpust
Når driften skygger for utviklingsprosjektene
Søreide vil røske opp i Nav
Verdensledere om Iran-avtale: Klare til å oppheve sanksjoner
Mest leste artikler
Torbjørn Aas om når styring tar plassen til ledelse: Derfor må offentlig sektor styres bedre
Norsk studie: Toppledere lar personlige verdier og følelser styre beslutninger
NHH-studie gjort i norske bedrifter: Tjenende ledelse kan påvirke lønnsomheten negativt
Studentenes reaksjon på kunstig intelligens handler ikke bare om jobber, men om læring, kritisk tenkning og et mer krevende arbeidsliv.
Tidligere Nav-sjef Hans Christian Holte leder KI Norge: Vil skille KI-hype fra reelle endringer