Samfunn
Røe Isaksen vil ha ny gjennomgang av ytringsfriheten
Næringsminister Torbjørn Røe Isaksen (H) vil gjennomgå ytringsfriheten og kartlegge hvordan store selskap styrer offentligheten.
Det skriver han i en kronikk i Klassekampen.
Isaksen peker på problematiske trekk ved at store, private selskaper som Facebook og Google kontrollerer og regulerer hva vi kan si, hva vi får se på nett, og hvilken informasjon som gjøres tilgjengelig i søk.
– Det er ikke en kampsak for meg at folk skal få vise pupp på Facebook, men det er et veldig illustrerende eksempel på at det er Facebook som bestemmer hva som kan publiseres, og ikke norsk lov, sier han.
Nå ber Isaksen om en ny og oppdatert ytringsfrihetskommisjon.
Han understreker at mye har endret seg siden professor Francis Sejersted ledet en gjennomgang av ytringsfrihetens vilkår i Norge for snart tjue år siden. Da var målet å endre Grunnlovens paragraf 100 om ytringsfrihet og retten til tilgang til offentlig informasjon.
Statsråden er videre bekymret for at netthets og trolling kan påvirke det demokratiske ordskiftet.
– Summen av hets og trakassering som noen samfunnsdebattanter møter, selv om hver enkelt ytring kanskje er innenfor loven, vil være et reelt hinder for å delta i samfunnsdebatten.
Lederen av tenketanken Agenda, Trygve Svensson, ba om det samme tidligere i år. Han fikk da støtte fra Ap-leder Jonas Gahr Støre.
Nylige artikler
Mye skrolling påvirker opplevelsen av arbeidsmiljøet
Politikerskapt mangel på ansatte i offentlig sektor
Slik leder du best når det gjelder som mest
Hver sjette tiendeklassing har et fravær som vekker bekymring
Innvandring til Norge tilbake på nivået fra 2019
Mest leste artikler
Tilsyns-Norge: Er vi i ferd med å kontrollere hverandre i senk?
Magne Lerø: Korrupsjonsforvirret Eva Joly med svingslag mot Økokrim
Kommunesammenslåinger reduserer byråkrati: Ny rapport fra Kommunekommisjonen
LO avviser drøfting av innleiesaken i Samarbeidskomiteen med Ap
Robert Flataas om skolepolitikk i Norge: Behov for rammer og ressurser fremfor detaljstyring