Samfunn
Ros og ris til digital opprydding
En felles digital inngang til virkemiddelapparatet er bra, men gründer Lise Arvesen beklager at rapporten ikke går tettere på det som skjer lokalt og regionalt.
På oppdrag fra næringsminister Torbjørn Røe Isaksen (H) og finansminister Siv Jensen leverte Deloitte og samarbeidspartnerne Menon Economics og Oxford Research rapporten «Områdegjennomgang av det næringsrettede virkemiddelapparatet».
Lise Arvesen har mer enn 20 års erfaring som gründer og driver også med rådgivning til gründere om nettopp hvordan de skal finne fram i virkemiddelapparatet.
– Det er bra rapporten foreslår en digital opprydding, men det skjer på toppen. Rapporten ser ikke på hva som skjer lokalt, der mange gründere har sin første kontakt med virkemiddelapparatet, sier hun.
Samles hos Innovasjon Norge
Rapporten anbefaler å gi Innovasjon Norge et utvidet ansvar som en førstelinjetjeneste for hele virkemiddelapparatet:
«Innovasjon Norge har allerede en utbredt førstelinjetjeneste i form av regionkontorer og ikke minst Gründersenteret i Førde. Dette er strukturer det bør bygges videre på.»
Det er en betydelig opprydding i forhold til dagens situasjon:
-
Virkemiddelapparat har mange brukerinnganger og dagens brukergrensesnitt oppleves av brukere som fragmentert
-
6 av 10 brukere er uenig i at dagens virkemiddelapparat er oversiktlig
-
Halvparten av brukerne oppgir at de brukte to dagsverk eller mer på å finne frem til riktig virkemiddel
-
Alle aktørene har ulike søknadsskjema med ulike formaliakrav, utforming og formater (Word, Excel, nettbasert mv.)
-
altinn.no gir oversikt over virkemiddelapparat, men «resultatene er imidlertid for lite fokusert og mange treff vil oppleves som irrelevante for bedriften»
Felles inngang og førstelinje
Rapporten svarer opp dagens to utfordringer – 1) informasjon om tilgjengelige virkemidler og 2) rådgivning om søknadsprosessen – slik:
Felles digital inngang og førstelinje til hele det samlede virkemiddelapparatet, der hovedansvaret legges til Innovasjon Norge.
Gevinstene er flere, ifølge rapporten:
-
Mer effektiv bruk av virkemidlene
-
Mer verdiskapning per krone i utdelt støtte ved å velge de beste prosjektene. Brukerundersøkelsen signaliserer at mange, potensielt gode, prosjekter i dag ikke engang søker
Rapporten understreker at en digital løsning ikke nødvendigvis er nok, men må kombineres med en omfattende opprydding ellers i «virkemiddeljungelen».
Nylige artikler
Gazakomité tar ikke over styringen før israelske styrker er trukket ut
Hashim Abdi (Ap) ber muslimske miljøer ta et oppgjør etter terrorangrepet i Berlin
Forskning de ikke forstår
Sykefravær koster dyrt. Det gjør passivitet også
Jørund Rytman i SMB Norge: – Mye har blitt vanskeligere for norske småbedrifter
Mest leste artikler
Tormod Harbo: Derfor misbrukes forskning i samfunnsdebatten
NHO-direktør Vegard Einan advarer mot uforutsigbar arbeidslivspolitikk og nye overtidsregler for deltid
Norges mest lønnsomme innvandrer: Farouk Al-Kasim er reisende i den norske oljemodellen
Over 325.000 evakuert fra skogbranner i Frankrike og Spania
Gazakomité avviser å overta Gaza før israelsk tilbaketrekking