Europa
Russland nekter for å ha bedt Assad gå av
Russland avviser meldinger om at en utsending fra president Vladimir Putin før jul ba Syrias president Bashar al-Assad om å gå av.
Annonse
Financial Times meldte fredag at den daværende lederen for Russlands militære etterretningstjeneste GRU, generaloberst Igor Sergun, før jul besøkte Assad i Damaskus.
Ifølge to høytstående vestlige etterretningskilder var hans budskap at tiden var inne for Assads avgang.
Ifølge kildene foreslo Sergun en overgangsordning der Assads alawittregime fikk beholde makten, samtidig med at det ble åpnet for fredsforhandlinger med de moderate opprørerne i landet.
Sergun døde 3. januar og myndighetene i Moskva avviser bestemt at de ba Assad om å trekke seg.
– Det stemmer ikke, sier Putins talsmann Dmitrij Peskov.
Russland har til nå fastholdt at det må være opp til syrerne selv å avgjøre Assads skjebne og velge hvem som skal styre landet.
Nylige artikler
AfD revurderer Dexit-strategi
Er du en KI-robot – eller kanskje er du et menneske?
Brasil går til andre valgomgang etter overraskende Bolsonaro-seier
Når kuler og krutt erstattes av bits og bytes
Digitalisering: Førstelinjen forsvant ikke – den fikk vanskeligere oppgaver
Mest leste artikler
Psykologisk trygghet i norsk arbeidsliv: NHH-forsker Bård Fyhn deler innsikt
Elin Ørjasæter og Maria Molvær Nesseth – praktiske tips om rekruttering
Derfor sparker fotballklubber trenere – og tar dårlige beslutninger
Ståle Langvik om PISA-resultatene: Vet staten om tiltakene i skolen virker?
Når KI truer jobben: Slik holder du deg relevant