Europa
Russland varsler intensiv militærtrening
Intensivt, sier Russland om sommerens program for militær øving og trening. En del av et mønster, sier NATO.
Ifølge nyhetsbyrået TASS varer den militære treningsperioden fra 1. juni til slutten av oktober, og det blir meldt om over 2.000 øvelser og treningsopplegg av ulike slag.
– Treningsperioden blir intensiv, sa forsvarsminister Sergej Sjojgu denne uka. Målet er ifølge TASS å sørge for forsvarets evne til å beskytte nasjonale interesser og for passende svar på ethvert mulige angrep.
– Det er uttrykk for det mønsteret vi har sett over lang tid, med en sterk militær oppbygging av russiske styrker, sier NATO-sjef Jens Stoltenberg til NTB. Ifølge NATO har alliansen og dens medlemsland rundt 240 øvelser til sammen i år.
– Når Russland varsler at de skal ha 2.000 øvelser, er det et uttrykk for hvor mye de satser på sitt militære forsvar, mener Stoltenberg. NATO-sjefen påpeker samtidig at det er vanskelig å vurdere hvor omfattende treningen faktisk er, uten informasjon om hvilken type øvelser det er snakk om.
– Alle land har rett til å øve sine militære styrker, understreker han.
– Problemet med noen av Russlands militærøvelser er at de undergraver en del av det avtaleverket vi har om åpenhet og forutsigbarhet. Og de har også brukt militære øvelser som dekke for aggressive militære handlinger, som anneksjonen av Krim, sier Stoltenberg.
Nylige artikler
Når stress ikke bare handler om jobben
Hemmelige møter mellom Trump-administrasjonen og høyreekstreme separatister i Canada
Kontrakt om kjøp av sørkoreanske raketter signert
Hvordan forebygge stress hos dine mest ambisiøse medarbeidere
Suget etter veivisere
Mest leste artikler
Diskrimineringsnemnda og Kirkerådet: Leder degradert etter kontroversiell rasismeavgjørelse
Randstad Workmonitor 2026: Norge leder an i tillit og fleksibilitet i arbeidslivet
Jobb & karriere: Hvordan håndtere økt sykefravær og stress i arbeidsmiljøet
Hvordan lede uten å miste seg selv: Espen Thunestvedts innsikt i bevissthet og ledelse
Algoritme-ledelse: Økt risiko for stress og helseplager i arbeidslivet