Samfunn
Satsing på psykisk helse, flere studentboliger og økt studiestøtte
Alle ungdomspartiene og Norsk studentorganisasjon krever at studenter og høyere utdanning skal prioriteres den kommende stortingsperioden.
Samtlige ungdomspartier og studentene har samlet seg om felles krav til høstens stortingsvalg.
– Det er unikt i et valgår at alle ungdomspartiene står sammen om én sak. Dette viser hvor viktig studenter og høyere utdanning er. Et kommende storting har bare ett valg: Oppfyll kravene og invester i fremtiden, sier leder av Norsk studentorganisasjon (NSO), Marianne Andenæs.
Andelen studenter som har psykiske lidelser er dobbelt så høy som den øvrige befolkningen i samme aldersgruppe. Derfor er ungdomskravet nettopp en satsning på psykisk helse, flere studentboliger og økt studiestøtte
Krever 15.000 flere studentboliger
Studenter er i en spesiell livssituasjon. For en kunnskapsnasjon er det avgjørende at alle har mulighet til å ta høyere utdanning og at sin egen studietid er god, skriver NSO i en pressemelding.
– Vi forventer nå at alle partiene tar eierskap til disse kravene. Det bør være selvsagt at høyere utdanning skal være én av de viktigste prioriteringene for de neste fire årene dersom vi skal lykkes som kunnskapsnasjon, sier Andenæs.
Det er unikt i et valgår at alle ungdomspartiene står sammen om én sak
Norske politiske ungdomsorganisasjoner mener studenter og høyere utdanning må prioriteres i den kommende stortingsperioden.
Ungdomskravet støttes av:
- AUF
- Unge Høyre
- Fremskrittspartiet Ungdom
- Senterungdommen
- KrFU
- Rød Ungdom
- Unge Venstre
- Grønn Ungdom
- Sosialistisk Ungdom
- ANSA
- Tekna Student
- NITO Student
- Norsk sykepleierforbund - Student
- Norsk medisin-studentforening
- Pedagogstudente
- LO Ung
Nylige artikler
Må man formalisere egen avtale om hjemmekontor?
Sannsynligvis mer bombing av Iran
Hvordan sikrer staten seg den beste sjefen?
Advokat: KI-råd og lav varslingsterskel skaper unødige konflikter i arbeidslivet
Første streik i årets lønnsoppgjør et faktum
Mest leste artikler
Jobb & karriere: Hvordan vite om du skal bli i jobben eller gå videre som leder
Konsekvenser av innleie-innstramminger i bygg- og anleggsbransjen
Hvordan unngå å overbelaste dine mest motiverte ansatte
Hvordan norske toppledere bruker LinkedIn – og lykkes med det
Trine Larsen om å forberede seg på sorte svaner: Uforutsigbarhet i dagens verden