Helse
Seks av ti er fornøyde med kommunale rustjenester
Seks av ti brukere av kommunale rustjenester er fornøyde med tilbudet. Men flere etterlyser mer involvering av og støtte til pårørende.
Det kommer fram i en ny evaluering av opptrappingsplanen for rusfeltet gjennomført av KORUS Midt (Kompetansesenter rus, Midt-Norge) på oppdrag for Helsedirektoratet.
Der kommer det fram at brukerne gjennomgående gir positive vurderinger av ansatte i tjenesten, men at det etterlyses mer involvering av og støtte til pårørende.
– De kommunale tjenestene har blitt bedre på prioriterte områder som brukermedvirkning og hjelp til livsmestring. Det har stor verdi for brukerne. Samtidig er det nyttig for oss å se hva vi må arbeide med for å bli bedre, sier avdelingsdirektør Åste Herheim i Helsedirektoratet.
Av områder der flere brukere har fått for lite hjelp, nevnes blant annet jobb og utdanning, fysisk trening og ernæring/kosthold.
Kartleggingen er den andre av totalt tre. 1.336 brukere i 45 kommuner har svart på spørsmål om deres rusproblemer og erfaring med tjenestetilbudet i kommunen. Den siste kartleggingen vil bli gjennomført i 2021.
Nylige artikler
Må ta seg tid til å lytte til førstelinja i staten
Våpenhvile og fortsatte forhandlinger i Iran-krigen
Hvordan skal jeg komme tilbake etter sykefravær når lederen min ikke har tid?
Telenor saksøkes for minst 130 millioner kroner av kunder i Myanmar
EU-regler stopper Andøya fra å bli europeisk romhavn
Mest leste artikler
Hvordan kontorløsninger påvirker sykefravær blant ansatte
Ingvill Kvernmo: Forstå psykososialt arbeidsmiljø - arbeidsgivers ansvar og vanlige misforståelser
Debatt om statens lederlønnssystem: Fremtidige endringer i lønnsoppgjøret
Lønnsoppgjøret 2026: Meklingsstart og streikefare i frontfaget
Magne Lerø om kanselleringskultur og polarisering: En trussel mot tilgivelse i samfunnet