Samfunnsansvar
Sjefen for Cyberforsvaret bekymret for kutt
Generalmajor Odd Egil Pedersen er bekymret for rikets sikkerhet etter at Cyberforsvaret han leder har fått kuttet investeringsbudsjettet med over en milliard kroner.
– Fienden kan lettere trenge inn på maskinene våre og hente informasjon som skal brukes til å angripe og ødelegge Norge, sier generalmajoren, som mener Norge er mer sårbare enn vi tror. Han skisserer et scenario der et svakt cyberforsvar gjør at fremmede makter kan lamme luftvåpenet og stridsvognene og legge sambandet dødt. Med noen tastetrykk vil Norge i praksis være uten forsvarsevne, selv med 52 nye jagerfly tilgjengelig, forklarer Pedersen.
Spesialrådgiver Birgitte Frisch i Forsvarsdepartementet sier fordelingen av investeringsbudsjettet mellom ulike deler av Forsvarets virksomhet endrer seg.
– I perioden 2014 til 2017 går en forholdsmessig stor del til nye kampfly, men dette vil endre seg fra 2018, sier Frisch. Hun mener det ikke er belegg for å hevde at rikets sikkerhet er svekket i dag.
Nylige artikler
Fredsprisvinneren vant folkets hjerter – tross alt
Ny vurdering av pendlerfradrag kan gi penger tilbake
Dette er Høyre-trioens distriktsalibi: Odelsgutt fra bøgda
Slik skal Norge gjøre seg mer attraktivt
Chile kan få sin mest høyreorienterte president siden Pinochet
Mest leste artikler
Økende arbeidsledighet blant unge: Er arbeidslivet tilpasset Gen Z?
Slakter eget slagord
Historisk vedtak: FN-konvensjon for funksjonshemmede innlemmes i norsk lov
Frank Gran om omkamper i kunnskapsorganisasjoner: Forståelse og ledelse
Ole Gustav Gjekstad: Ny landslagssjef med fokus på individuell teknikk