Samfunnsansvar
Skal bli vanskeligere å skjule penger i utlandet
Det skal bli vanskeligere å gjemme penger på utenlandsk konto når en internasjonal avtale om informasjonsutveksling slår inn neste år.
Norge har som ett av rundt 80 land skrevet under på en avtale i regi OECD som fra 2017 skal sikre automatisk utveksling av kontoopplysninger til skatteformål.
Målet er mindre mulighet for «skatteakrobatikk».
– Og at det blir færre og færre steder du kan regne med at pengene er skjult, sier statsminister Erna Solberg (H) til NTB.
– I de fleste landene i Europa som før var steder man kunne gjemme penger, går ikke det lenger, slår hun fast.
Også Panama skal ha sagt seg villig til å delta i systemet. Landet er blitt synonymt med skatteparadiser og skjulte kontoer etter omfattende avsløringer av en internasjonal praksis som har fått tilnavnet Panama-avsløringene.
Avtalen for informasjonsutveksling vil bidra til at bankhemmelighold som vi kjenner det i dag, opphører, har finansminister Siv Jensen (Frp) tidligere kunngjort. Det kan være med på å få folk til å hente penger hjem, tror Solberg.
– Vi ser at det er en del som har hentet penger hjem igjen de siste årene. De ser kanskje kostnadene ved å ha pengene ute, og at ubehaget er for stort sammenlignet med det man vinner.
Nylige artikler
Ingen enighet om overtid for deltidsansatte
«Vi priser mangfold og integrering. Nesten som et håp om at alt skal bli norsk til slutt. Glem det»
Stoltenberg dropper fred og sikkerhet
KI-en brøt seg ut. Heldigvis skjedde det nå
Kraftig fall i utgifter til sykepleiervikarer i kommunene
Mest leste artikler
Sykmeldt: Slik ber du om tilrettelegging uten å dele diagnose
Tjenende lederskap: selvmotsigelse eller bærekraftig ledelse?
Forbes: Kong Harald V hadde liten konstitusjonell makt. Han ledet likevel
Kommuneforskere: Norge mangler politisk vilje til omstilling
Bjørn K. Haugland: Norge må styrke havforvaltningen og verne havet