Europa
Skarp legekritikk mot EUs flyktninghjelp
Ifølge Leger Uten Grenser har EUs håndtering forverret situasjonen for folk på flukt.
Det skriver europaportalen.se.
Organisasjonen, som gir medisinsk hjelp til folk i nød over hele verden, mener at EU og medlemslandene fokuserer for mye på å stenge grensene sine.
«Det europeiske svaret på flyktning- og mifrantsituasjonen i Europa kan bare beskrives som overveldende mislykket», heter det i en rapport som legger til at avgjørelsene i stedet forverrer krisen.
Leger Uten Grenser utfordrer derfor EU og EU-landene i stedet å tilby flyktningene mulighet til å søke asyl allerede ved grensen, slik at det skapes lovlige veier inn i unionen.
I løpet av 2015 beregnes det at drøyt én million flyktninger og migranter har tatt seg til EU-landene. Samtidig registreres nærmere 3800 dødsfall på Middelhavet blant personer som har forsøkt å flykte til Europa.
Nylige artikler
Mye skrolling påvirker opplevelsen av arbeidsmiljøet
Politikerskapt mangel på ansatte i offentlig sektor
Slik leder du best når det gjelder som mest
Hver sjette tiendeklassing har et fravær som vekker bekymring
Innvandring til Norge tilbake på nivået fra 2019
Mest leste artikler
Tilsyns-Norge: Er vi i ferd med å kontrollere hverandre i senk?
Magne Lerø: Korrupsjonsforvirret Eva Joly med svingslag mot Økokrim
Kommunesammenslåinger reduserer byråkrati: Ny rapport fra Kommunekommisjonen
LO avviser drøfting av innleiesaken i Samarbeidskomiteen med Ap
Robert Flataas om skolepolitikk i Norge: Behov for rammer og ressurser fremfor detaljstyring