Samfunn
Slik vil Venstre få opp farten på digitaliseringen
Med utgangspunkt i Perspektivmeldingen ønsker Venstre å ruste opp digitaliseringen i sitt alternative statsbudsjett. Samlet går partiet inn for en digitaliseringstiltak tilsvarende 1,1 milliarder kroner i budsjettet for 2018.
Blant de største postene er en ektstra uketime i grunnskolen (1-3. trinn) øremerket IT og koding som partiet har anslått skal koste 258 millioner kroner i året. Lærere skal også kunne få videreutdanning i IT. Totalt skal alle tiltakene for å digitalisere skolen beløpe seg til 700 millioner kroner.
Mange bra digitaliseringstiltak i #venstrebudsjett! @IKTNorge ønsker lykke til i budsjettforhandlingene! @Trinesg @VenstreTerje @Austlid pic.twitter.com/dVi1RPJWG4
Partiet har også satt av 352,3 millioner kroner til tiltak for å digitalisere hele landet, blant annet 5 millioner til Difi som skal gå til å etablere en nasjonal datahub for åpne data.
Helseteknologi skal også løftes. Særlig gjennom styrking av forskjellige digitale pakkeforløp.
Her er Venstres alternative statsbudsjett for 2018
Nylige artikler
Lykkelig er den som koser seg
Når norsk organisasjonspsykologi møter afrikansk filosofi
Om sanser, intuisjon og refleksjon i lederskapet – «Leading with Sense»
Stortingsregjereri uten kontroll
Norge rykker oppover igjen på FNs lykkemåling
Mest leste artikler
Norsk kommunesystem uten retning: Ekspert advarer mot sammenbrudd
Kommunesammenslåinger reduserer byråkrati: Ny rapport fra Kommunekommisjonen
Lykkebarometer 2026: Hva gjør nordmenn lykkelige?
NAVs utfordringer: Effektive tiltak som lønnstilskudd blir ikke prioritert
Effektiv kriseledelse: Hvordan vinne i kritiske situasjoner