Samfunn
Sliterne slutter
Bare 12 prosent av de yrkesaktive mellom 62 og 66 år valgte å ta ut alderspensjon da dette ble mulig for dem 1. januar i år. Det betyr at flere enn forventet fortsetter å jobbe ut over den nye minstepensjonsalderen.
Det skriver VG. Blant dem som valgte å slutte var det en sterk overvekt av menn, men det var en svært liten andel som benyttet muligheten til å ta ut delvis pensjon.
Flesteparten av de som valgte å slutte, kom fra yrker som kan betegnes som fysisk slitsomme, som eksempelvis bygg og anlegg eller industri.
En faktor kan være at folk i yrker med lav inntekt har mindre motivasjon enn andre for å fortsette å jobbe, sier NAV-direktør Hilde Olsen. Kjønnsforskjellene forklarer hun med at det er flere menn en kvinner som oppfyller vilkårene for å gå av tidlig. Menn har i større grad enn kvinner full opptjening av pensjonsrettigheter ettersom mange kvinner har hatt små deltidsjobber eller lengre fravær fra yrkeslivet.
Nylige artikler
Gazakomité tar ikke over styringen før israelske styrker er trukket ut
Hashim Abdi (Ap) ber muslimske miljøer ta et oppgjør etter terrorangrepet i Berlin
Forskning de ikke forstår
Sykefravær koster dyrt. Det gjør passivitet også
Jørund Rytman i SMB Norge: – Mye har blitt vanskeligere for norske småbedrifter
Mest leste artikler
Tormod Harbo: Derfor misbrukes forskning i samfunnsdebatten
NHO-direktør Vegard Einan advarer mot uforutsigbar arbeidslivspolitikk og nye overtidsregler for deltid
Norges mest lønnsomme innvandrer: Farouk Al-Kasim er reisende i den norske oljemodellen
Over 325.000 evakuert fra skogbranner i Frankrike og Spania
Gazakomité avviser å overta Gaza før israelsk tilbaketrekking