Samfunn
Spania innfører sjakk i skolen
Spania er overbevist, nå innfører de også sjakk i skolen. Norge henger etter, men det er store ting på gang også her.
Forrige uke stemte spanske politikere for et forslag om å gjøre sjakk obligatorisk i skolen. Det er noe verdensmester Magnus Carlsen har tatt til orde for at flere land burde gjøre.
Forslaget stammer fra det såkalte "Chess in Schools"-programmet og er anbefalt av EU-parlamentet siden 2012.
Den utløsende faktoren for vedtaktet var en studie som viste en klar sammenheng mellom bedre matte- og leseferdighter etter innføring i sjakkens verden.
– Spania er nå ett av flere land som har tatt dette skrittet. Fra tidligere har Tyrkia, Kina, USA og England innført eller delvis innført det i skoleplanen, sier Geir Nesheim Generalsekretær i Norges Sjakkforbund.
Det norske programmet "Sjakk i skolen" var et samarbeidsprosjekt mellom Norges Sjakkforbund og Ungdommens Sjakkforbund som gikk over tre år. Men akkurat nå finnes det ikke skoleprogrammer for sjakk i Norge annet enn på enkelte skole- og fritidsordninger.
– Sjakk i skolen ligger ganske langt tilbake i Norge sammenlignet med andre land. Det ønsker vi å gjøre noe med, sier Nesheim.
Forbundet har jobbet hektisk med tilsvarende planer på det politiske plan de siste årene. Og nå begynner ballen endelig å rulle.
– Vi har fått gehør fra en tverrpolitisk gruppe med stortingspolitikere for å se på hva sjakk i skolen kan bety for Norge. Dette er i ferd med å konkretisere seg i møter allerede nå i første kvartal, sier han.
Håpet er at folk høyt opp i regjeringen skal delta i møtene hvor blant andre representater fra det britiske Chess in Schools-programmet skal være til stede. Finansering, organisering og behovet for studier skal diskuteres.
– Hvorfor kan ikke vi lære av forskning som allerede er gjort, spør Nesheim.
Nylige artikler
Anthropic går på børs – hva så?
Undersøkelse: Vi opplever stadig oftere at eldre kolleger diskrimineres
Har du mot til å ikke være deg selv som leder?
Den stille makten
Feil bruk kan gjøre KI til en unyttig nikkedukke
Mest leste artikler
Høyesteretts dom strammer inn reglene for særlig uavhengig stilling
Janes E. Kjeldsen om Equinors retorikk: Derfor tror nordmenn at fornybarandelen er høyere
Ny metastudie viser at det å fremstå som en ledertype ikke nødvendigvis gir effektiv ledelse.
Omvendt lommetyveri: Slik virker underforstått retorikk
NITO: Arbeidsgivere må følge reglene om overtid