Samfunn
Splittelse om delprivatisering av Statkraft
Ideen om å delprivatisere Statkraft får blandet mottakelse. Etter at Høyre kom med det nye forslaget, har partiet fått støtte av KrF og Venstre, men Ap SV og MDG er langt fra overbevist.
– Høyres tanker om delprivatisering av Statkraft er ideologisk bestemt og kutter selskapets muligheter som fornybaraktør, sier Ap-nestleder Hadia Tajik.
Ifølge Dagens Næringsliv sier Tajik at selskapet gjennom delprivatisering vil svekkes i sin voksende rolle som fornybar-aktør både ute og hjemme.
– Jeg er også bekymret for Høyre-regjeringens forvaltning av dette svært viktige selskapet – for uklare signaler om hva man vil med eierskapet., sier Tajik. Hun mener det er grunnleggende at fellesskapet eier Statkraft i sin helhet.
SVs Heikki Eidsvoll Holmås kaller det hele en dårlig idé, og Miljøpartiet De Grønnes Rasmus Hansson er sterkt imot forslagene.
– Det virker som om regjerings- og støttepartier er mer opptatt av eierskapsideologi enn Statkrafts strategi og viktige rolle i det grønne skiftet, sier han.
Høyres Nikolai Astrup som dro i gang debatten, sier Arbeiderpartiet er dobbeltmoralsk.
– Ap burde gå i seg selv. De delprivatiserte Statoil og senere Telenor nettopp for å hjelpe dem til å vokse ute, sier Nikolai Astrup.
Nylige artikler
Øks mot helsedirektører
Næringslivet ser mørkt på fremtiden: Fem av seks NHO-bedrifter negativt berørt av Iran-krigen
Kan utradisjonell smertebehandling få flere smertepasienter ut i jobb?
– Smertene gjorde meg selvopptatt og narsissistisk
– Langvarige smerter er en kilde til utenforskap fra arbeidslivet
Mest leste artikler
Debatt om statens lederlønnssystem: Fremtidige endringer i lønnsoppgjøret
Ingvill Kvernmo: Forstå psykososialt arbeidsmiljø - arbeidsgivers ansvar og vanlige misforståelser
Hvordan kontorløsninger påvirker sykefravær blant ansatte
Lønnsoppgjøret 2026: Meklingsstart og streikefare i frontfaget
Magne Lerø om kanselleringskultur og polarisering: En trussel mot tilgivelse i samfunnet