Nyheter
Staten har lavest andel innvandrere blant sine ansatte
I staten hadde 13,8 prosent av lønnstakerne innvandrerbakgrunn i 2022. I privat sektor var tilsvarende andel 22 prosent.
I en rapport fra Statistisk sentralbyrå (SSB) heter det at staten er den sektoren i Norge med lavest andel innvandrere. Mye av grunnen er hvilken kompetanse de ulike sektorene ser etter.
Privat sektor omfatter hele 67 prosent av alle lønnstakere, mens helseforetakene og staten sysselsetter omtrent 5–6 prosent hver. 22 prosent av alle lønnstakere er i fylkeskommunal og kommunal sektor. Privat sektor har en større variasjon i yrker og ansetter alt fra ufaglærte til doktorer.
De fleste som jobber i staten, har utdanning fra Norge og jobber med akademiske yrker, eller med høyskole- og militære yrker. Fordi staten ser etter kompetanse på norske samfunnsforhold, som i stor grad er knyttet til utdanning i Norge, mener SSB at dette tiltrekker seg flere uten innvandrerbakgrunn. Høyere krav til norskkunnskaper er også en del av grunnen.
Sammenligner man de med og uten innvandrerbakgrunn, er det små forskjeller i andelen med høyere utdanning. 56 prosent av innvandrere med høyere utdanning fra utlandet er sysselsatt i andre yrker enn akademiske og høyskoleyrker.
Blant høyt utdannede innvandrere i Norge er det en større andel lønnstakere med utdanning innen naturvitenskapelige og tekniske fag sammenlignet med resten av befolkningen.
Nylige artikler
Filosofisk blikk på Donald Trump: Et mildt sagt problematisk forhold til sannhet
Omstillingskommisjonen er klar: Dette skal den svare på
Norske bedrifter prioriterer KI i HR – få ser effekt
Ansatte mer produktive med KI, men effekten på bunnlinja uteble
Fallgruver i ledelse uten emosjonell bevissthet
Mest leste artikler
Norsk kommunesystem uten retning: Ekspert advarer mot sammenbrudd
Lykkebarometer 2026: Hva gjør nordmenn lykkelige?
NAVs utfordringer: Effektive tiltak som lønnstilskudd blir ikke prioritert
Kunstig intelligens: Økt produktivitet uten bunnlinjegevinst
Jobbengasjement i Norge: Laveste nivå på ti år ifølge to nye undersøkelser