Samfunn
Staten tar for høye gebyrer
Brukerne av de offentlige tjenestene må betale 627 millioner kroner mer enn det tjenestene koster, og blir dermed belastet en skjult skatt.
Riksrevisjonen konkluderte i dag med at Stortingets forutsetninger for gebyrfinansiering av offentlige tjenester blir brutt, særlig gjennom overprising av tjenester.
De offentlige tjenestene som har blitt undersøkt er tinglysing av eiendom, registrering i løsøreregisteret og teoriprøven for førerkort.
Undersøkelsen viser at staten krever inn for høye gebyrer.
– Gebyrer på offentlige tjenester skal ikke være høyere enn kostnadene. At vi som innbyggere betaler 627 millioner kroner mer enn det faktisk koster å levere tjenestene Riksrevisjonen har sjekket, er en skjult skatt. Det kan ikke statsforvaltningen pålegge oss, sier riksrevisor Per-Kristian Foss.
En fjerdedel av gebyrinntektene blir feilaktig presentert som skatter og avgifter i rapporteringen til statsregnskapet. Dette bidrar til at styringsinformasjonen ikke blir ensartet.
Riksrevisjonen skriver at de finner det kritikkverdig at brukerne av gebyrbelagte tjenester betaler mer enn det tjenestene koster å produsere. Overprisen er en skjult skatt som ikke omtales i forslaget til statsbudsjett.
Skal ikke bli belastet mer
Riksrevisjonen anbefaler Finansdepartementet, Kommunal- og moderniseringsdepartementet, Justis- og beredskapsdepartementet, Nærings- og fiskeridepartementet og Samferdselsdepartementet å følge opp at gebyrfinansiering av offentlige tjenester ikke blir belastet for mer enn hva tjenesten koster.
De anbefaler også de departementene å informere Stortinget om eventuelle overprisede tjenester og omfanget av disse i forslag til statsbudsjett.
Nylige artikler
Norske PISA-resultater tegner en dyster framtid
Regjeringen advarer barn mot Tiktok, Youtube og Snapchat
Når møteinnkallingen fra sjefen har emnet «drøftelsesmøte»
Foreløpig rødgrønt flertall i Sverige – fortsatt uavklart
Datasikkerhet i styrerommet: Lekker styret?
Mest leste artikler
Sykmeldt: Slik ber du om tilrettelegging uten å dele diagnose
Tjenende lederskap: selvmotsigelse eller bærekraftig ledelse?
Forbes: Kong Harald V hadde liten konstitusjonell makt. Han ledet likevel
Kommuneforskere: Norge mangler politisk vilje til omstilling
Bjørn K. Haugland: Norge må styrke havforvaltningen og verne havet