Nyskaping
Statoil styrker vindsatsingen
Statoil og Statkraft har signert en intensjonsavtale som innebærer at Statoil overtar som operatør for havvindparken Sheringham Shoal fra januar 2017. Gjennom avtalen øker Statoil samtidig sin andel i Dogger Bank-prosjektene.
Sheringham Shoal er en av verdens ti største havvindparker i produksjon, og kan forsyne inntil 220,000 britiske hjem med fornybar energi. Parken, som ligger utenfor kysten av Norfolk, startet produksjonen i 2012 og har en kapasitet på 317 MW.
– Å overta operatøransvaret for Sheringham Shoal er en milepæl for Statoil. Dette er den første havvindparken i kommersiell drift som vi blir operatør for. Som operatør for både Sheringham Shoal og Dudgeon, som er under bygging og ligger i samme område, kan vi øke effektivitet og konkurransekraft på tvers av prosjektene, sier Irene Rummelhoff, Statoils konserndirektør for Nye energiløsninger i en pressemelding. Avdelingen hun leder ble opprettet i mai 2015.
Statoil og Statkraft har en eierandel på 40 prosent hver i Sheringham Shoal, og den britiske Green Investment Bank har en andel på 20 prosent.
Avtalen innebærer også at Statoil øker sin andel i Dogger Bank-prosjektene, der intensjonen er å øke selskapets andel i prosjektet fra 25 prosent til potensielt 50 prosent gjennom en overtakelse av Statkrafts andel i Dogger Bank. Den endelige eierandelen i Dogger Bank, og overtakelsen av operatørskapet i Sheringham Shoal, avhenger av myndighets- og partnergodkjenning.
Dogger Bank er verdens største havvindprosjekt, med tillatelse til utbygging av en total produksjonskapasitet på 4800 MW. Totalt har Dogger Bank-prosjektene potensial til å levere fornybar energi til inntil fem millioner britiske hjem.
– Dogger Bank representerer en unik mulighet for Storbritannia til å utvikle sikker og bærekraftig energi til konkurransedyktige pris. Ved å øke vår andel styrker vi Statoils langsiktige porteføljegrunnlag, og oppnår flere valgmuligheter. Dette er i tråd med vår strategi om å gradvis supplere Statoils olje- og gassportefølje med lønnsom, fornybar energi og andre lavkarbonløsninger, sier Rummelhoff.
Nylige artikler
Forståelig om Høiby anker
Tillitsreform på innpust, bemanningskrise på utpust
Når driften skygger for utviklingsprosjektene
Søreide vil røske opp i Nav
Verdensledere om Iran-avtale: Klare til å oppheve sanksjoner
Mest leste artikler
Torbjørn Aas om når styring tar plassen til ledelse: Derfor må offentlig sektor styres bedre
Norsk studie: Toppledere lar personlige verdier og følelser styre beslutninger
NHH-studie gjort i norske bedrifter: Tjenende ledelse kan påvirke lønnsomheten negativt
Studentenes reaksjon på kunstig intelligens handler ikke bare om jobber, men om læring, kritisk tenkning og et mer krevende arbeidsliv.
Marlen Lauritsen/Silje Finnskog Jensen: Lederflukt er den største sikkerhetsrisikoen i norsk næringsliv