Næringsliv
Stor økning i nye bedriftsetableringer
Norske bedrifter har kommet seg etter finanskrisen i 2008 og 2009. I fjor var det en vekst på 12 prosent i antall nyetableringer.
Antall nyetableringer er på vei opp i flere næringslivssektorer og øker over hele landet, skriver Nationen.
Tallene kommer fra kredittinformasjons- og analyseselskapet Experian og viser en oppgang på 12,2 prosent fra siste kvartal 2009 til siste kvartal 2010.
– Dette stemmer godt overens med våre egne analyser av hvordan det står til med bedriftene, sier sjeføkonom Tor Steig i NHO.
Det er spesielt innen sektorene finansiering og forsikring, omsetning og drift av fast eiendom og informasjonsvirksomhet at antall nyetableringer har økt.
Steig er likevel forsiktig med å friskmelde norsk næringsliv og peker på at framtiden er usikker for flere næringer, spesielt innen eksportsektoren der en sterk krone ikke er noen fordel.
– Høy oljepris kan dra med seg en sterk krone, som igjen gjør at deler av næringslivet blir mindre konkurransedyktig, sier Steig. (©NTB)
Nylige artikler
Ingen fremgang i kvinneandelen i toppledergruppene
Direktørveldet er over oss – ikke minst i NHO
Når ansatte låses fast, taper både arbeidslivet og samfunnet
«Mitt barn oppfører seg i alle fall bra»
Advokat-Norge kjekler om særlig uavhengig stilling
Mest leste artikler
NITO: Arbeidsgivere må følge reglene om overtid
Høyesteretts dom strammer inn reglene for særlig uavhengig stilling
KI kan ta feil med stor overbevisning – illusjonen om én intelligens
NVE gir første vindkraftkonsesjon på ni år
Ny metastudie viser at det å fremstå som en ledertype ikke nødvendigvis gir effektiv ledelse.