Samfunn
Støre vil flytte makt fra Helsedirektoratet til regjeringen
Da Norge stengte 12. mars, var det Helsedirektoratet som fattet vedtaket. Nå vil Ap-leder Jonas Gahr Støre gi ansvaret til regjeringen.
Makten til å stenge ned Norge lå hos Helsedirektoratet gjennom smittevernloven. Helsedirektør Bjørn Guldvog bestemte seg likevel først for å stenge landet da han visste at han hadde støtte fra helseminister Bent Høie (H).
Nå vil Ap-leder Jonas Gahr Støre endre loven slik at regjeringen skal ha styringen over slike avgjørelser, og ikke en byråkrat, skriver VG.
– I fremtiden bør det være slik at det er regjeringen, ikke Helsedirektoratet, som må ha ansvaret og fronte når man skal gjøre så inngripende tiltak, som gjør at man i realiteten stanser store deler av Norge, sier Støre.
Han er dermed enig med direktør Camilla Stoltenberg ved Folkehelseinstituttet, som i helgen også sa til VG at hun mener at et slikt ansvar bør ligge hos regjeringen.
Statsminister Erna Solberg (H) forsvarte samtidig dagens modell.
– At vi gir Helsedirektoratet myndighet i en beredskapssituasjon er nettopp for å sikre at en kan ta raske og nødvendige beslutninger. Men det er selvsagt slik at et direktorat ikke kan ta slike beslutninger uten å ha demokratisk støtte i kontakt med regjeringen, sa hun.
Nylige artikler
Mye skrolling påvirker opplevelsen av arbeidsmiljøet
Politikerskapt mangel på ansatte i offentlig sektor
Slik leder du best når det gjelder som mest
Hver sjette tiendeklassing har et fravær som vekker bekymring
Innvandring til Norge tilbake på nivået fra 2019
Mest leste artikler
Tilsyns-Norge: Er vi i ferd med å kontrollere hverandre i senk?
Gyda Ellefsplass Olssen kåret til Årets forsvarskvinne 2026
Magne Lerø: Korrupsjonsforvirret Eva Joly med svingslag mot Økokrim
Dette er toppsjefene i de 50 største selskapene på Oslo Børs
Kommunesammenslåinger reduserer byråkrati: Ny rapport fra Kommunekommisjonen