Samfunn
Stortinget venter nye svar om SSB-håndteringen
Tirsdag går fristen ut for finansminister Siv Jensen (Frp) til å svare på flere nye spørsmål fra Stortingets kontroll- og konstitusjonskomité om SSB-bråket.
Stortinget har blant annet bedt Jensen om å legge fram dokumentasjon på at hun over tid advarte Christine Meyer mot den planlagte omleggingen av SSB.
Meyer måtte i november i fjor trekke seg som SSB-sjef i kjølvannet av byråets omstridte omorganisering, som hun sto i spissen for.
16. januar sendte kontroll- og konstitusjonskomiteen et brev med ytterligere fem spørsmål til Jensen. Det skjedde uken etter en åpen høring i saken, som alt i fjor høst var gjenstand for en omfattende brevutveksling mellom komiteen og Jensen.
En enstemmig komité mente sist uke at det fortsatt er flere ubesvarte spørsmål i saken og sendte derfor et nytt brev til Jensen. Brevet har fem nye spørsmål og i tillegg en anmodning til finansministeren om å oversende en rekke referater fra møter i saken.
Først og fremst handler spørsmålene om at Jensen i høringen ga uttrykk for at Meyer allerede i januar 2017 ble advart om at hun burde vente med omorganiseringen i påvente av utredningen fra statistikklovutvalget.
– Det har vi ikke sett noe dokumentasjon på. Det vi har sett dokumentasjon på, går i en annen retning. Derfor synes vi det er riktig å gi Siv Jensen anledning til å dokumentere en slik påstand, sa komitéleder Dag Terje Andersen (Ap) til NTB sist uke.
Under høringen forklarte Meyer og Jensen seg om omstillingsprosessen, som blant annet handlet om å flytte titalls forskere fra forskningsavdelingen til statistikkavdelingen.
Nylige artikler
Norge, EU og Storbritannia enige om fiskeriavtale
EUs beslag av russiske midler: De Wever alene mot Kommisjonen – men vinner hjemme i Belgia
Økt oppmerksomhet uten politisk betydning
Monument-syndrom og offentlige bevilgninger
Så mange ledere er det i kommunen der du bor
Mest leste artikler
Regjeringen skroter lovfestet betalt ferie fra første arbeidsår: Akademikernes leder Lise Lyngsnes Randeberg er skuffet
Magne Lerø: Trump og EU: Forvirring rundt fredsplanen for Ukraina
Forsvarsmekanismer på arbeidsplassen: Hvordan ledere og ansatte lurer seg selv
Indre Namdal tester ny fastlegemodell: Kommunalt oppgavefellesskap i fokus
Vegard Einan i NHO Service og Handel: LOs søksmål om deltid truer den norske arbeidsmodellen