Samfunn
Stortingspresidenten frykter for tilliten til stortingspolitikerne
Stortingspresident Tone Wilhelmsen Trøen (H) er bekymret for at skandaler som trusselsiktelse og reiseregningsjuks kan svekke tilliten til de folkevalgte.
– Denne typen saker bidrar til at folk kan miste tilliten til oss på Stortinget, sier hun til NRK.
Etterforskningen av stortingspolitiker Mazyar Keshvari (Frp) som er siktet for grovt bedrageri i forbindelse med innlevering av reiseregninger og som i helgen ble pågrepet og siktet for grove trusler, er en del av dette bildet.
I Keshvaris tilfelle er det vararepresentant og tidligere Frp-formann Carl I. Hagen som trer inn.
Stortingsrepresentant Morten Wold (Frp) tar til orde for at det skal bli lettere for stortingsrepresentanter å få fritak.
– Det kan tenkes at en representant som begår alvorlig kriminalitet og blir dømt for det, kanskje ikke kan anses skikket til å fortsette stortingsvervet sitt. Men jeg tror det er langt fram for et slikt forslag, sier han.
I dag skal det veldig mye til for at man blir fratatt vervet som stortingsrepresentant. Det er ikke noe grunnlag i Grunnloven for å frata en folkevalgt stortingsrepresentant sitt verv.
For at en stortingsrepresentant skal avskjediges etter dagens lovverk, må han eller hun i praksis utøve tjeneste for en fremmed makt, skriver VG.
Siktet
Frps stortingsrepresentant Mazyar Keshvari er ilagt besøksforbud mot personen han er siktet for å ha framsatt grove trusler mot.
Det bekrefter politiinspektør Hilde Bøch Høyer i Øst politidistrikt overfor VG og Dagbladet.
– Det er ilagt et besøksforbud mot fornærmede. Han kan ikke oppsøke fornærmede på noen som helst måte, sier Høyer til Dagbladet.
Bøch Høyer forteller videre til samme avis at det er en tilknytning mellom fornærmede og siktede.
– Det er ikke en tilfeldig person, sier hun.
Overfor VG bekrefter Høyer også at det er snakk om grove trusler med våpen, og at det er tatt beslag i våpen hjemme hos Keshvari.
Nylige artikler
Norge, EU og Storbritannia enige om fiskeriavtale
EUs beslag av russiske midler: De Wever alene mot Kommisjonen – men vinner hjemme i Belgia
Økt oppmerksomhet uten politisk betydning
Monument-syndrom og offentlige bevilgninger
Så mange ledere er det i kommunen der du bor
Mest leste artikler
Forsvarsmekanismer på arbeidsplassen: Hvordan ledere og ansatte lurer seg selv
Magne Lerø: Trump og EU: Forvirring rundt fredsplanen for Ukraina
Ole Gustav Gjekstad: Ny landslagssjef med fokus på individuell teknikk
Indre Namdal tester ny fastlegemodell: Kommunalt oppgavefellesskap i fokus
Vegard Einan i NHO Service og Handel: LOs søksmål om deltid truer den norske arbeidsmodellen