Samfunn
Tilliten til Stortinget svekket etter pendlerboligsakene
Folks tillit til Stortinget har falt fra 78 prosent i juni til 69 prosent sent i desember. Eksperter tror omdømmesmellen etter pendlerboligsakene kan bli varig.
Stortinget var blant vinnerne da Respons Analyse presenterte sitt årlige tillitsbarometer under Arendalsuka. Bare norske ideelle organisasjoner oppnådde høyer tillit enn nasjonalforsamlingens 78 prosent.
En fersk måling Norstat har gjort for Vårt Land viser at velgeres tillit til Stortinget nå er nede på 69 prosent. Valgforsker Johannes Bergh ved Institutt for samfunnsforskning ser nedgangen i sammenheng med pendlerboligsakene.
– Det er naturlig å se en slik tilbakegang ut fra skandalene knyttet til pendlerboliger og den oppmerksomheten som disse sakene har fått. Den har åpenbart ikke vært positiv for Stortingets renommé, sier han.
Stortinget har startet sin egen ryddesjau, men omdømmeforsker Peggy Scimic Brønn mener det kan bli krevende å få tilbake tilliten.
– Tillit er utrolig vanskelig å gjenopprette når den først er brutt, sier hun.
Nylige artikler
Stortingspresidenten på muslimsk blindvei
Derfor ble det sånn – mangfold og gatemiks på Vaterland
Over 17.000 studenter i boligkø – 900 flere enn i fjor
Fremtidens KI bør ikke bli et eliteprosjekt
LO/Ap-samarbeid til Høyesterett
Mest leste artikler
Tormod Harbo: Derfor misbrukes forskning i samfunnsdebatten
Øystein Eriksen Søreide advarer: Norge er for avhengig av utenlandsk digital infrastruktur
Jørund Rytman i SMB Norge: Norske småbedrifter presses av usikkerhet, skatt og byråkrati
NHO-direktør Vegard Einan advarer mot uforutsigbar arbeidslivspolitikk og nye overtidsregler for deltid
LO/Ap-samarbeid til Høyesterett - strid om bevis i innleiesaken