Samfunn
Tre av overvåkerne jobbet samtidig i politiet
Tre av dem som jobbet for den amerikanske ambassadens overvåkingsenhet, var samtidig sivilt ansatt i politiet.
To av dem jobber fortsatt i Oslo politidistrikt, ved stevnekontoret. De har samtidig vært ansatt ved ambassaden i henholdsvis seks og åtte år, skriver Aftenposten.
Politimester Anstein Gjengedal sier til avisen at systemet er slik at den enkelte må melde fra om bijobber, og at de det gjelder har varslet om dette. Jobben ved ambassaden ble avsluttet i sommer.
De politiansatte ambassadeovervåkerne har hatt tilgang til straffesaksregisteret, men Gjengedal sier at de har opplyst at de ikke har sett i registrene for ambassaden.
– Jeg forutsetter at de ikke har blandet sine roller, men det er opp til Østfold politidistrikts etterforskning å avklare, sier Gjengedal.
Leder i Spesialenheten for politisaker, Jan Egil Presthus, sier de avventer undersøkelser som foretas av politiet i Østfold. Spesialenheten er muntlig orientert om de sivilt politiansattes engasjement ved ambassaden.
Politiinspektør Tom Erik Guttulsrød i Østfold politidistrikt sier det er for tidlig i etterforskningen til at de kan trekke noen som helst konklusjoner om eventuelle straffbare forhold. (©NTB)
Nylige artikler
Norge, EU og Storbritannia enige om fiskeriavtale
EUs beslag av russiske midler: De Wever alene mot Kommisjonen – men vinner hjemme i Belgia
Økt oppmerksomhet uten politisk betydning
Monument-syndrom og offentlige bevilgninger
Så mange ledere er det i kommunen der du bor
Mest leste artikler
Regjeringen skroter lovfestet betalt ferie fra første arbeidsår: Akademikernes leder Lise Lyngsnes Randeberg er skuffet
Magne Lerø: Trump og EU: Forvirring rundt fredsplanen for Ukraina
Forsvarsmekanismer på arbeidsplassen: Hvordan ledere og ansatte lurer seg selv
Indre Namdal tester ny fastlegemodell: Kommunalt oppgavefellesskap i fokus
Vegard Einan i NHO Service og Handel: LOs søksmål om deltid truer den norske arbeidsmodellen