Nyskaping
Unge gründere med nødapp
«Flare» skal gjøre det enkelt å tilkalle hjelp dersom du er i fare.
Fire sivilingeniørstudenter fra NTNU står bak appen «Flare», hvor du kan tilkalle hjelp eller hjelpe andre i fare.
– Idéen til tjenesten fikk jeg under UKA-13, da det skjedde en voldtekt og et voldtektsforsøk like i nærheten av festivalens største konserttelt. Det slo meg at det burde finnes en lettere og raskere måte å varsle andre i nærheten i slike situasjoner, forteller idéhaver til appen, Svein Grimholt til nettstedet 3in.no.
App-en fungerer slik at de som mottar et alarmsignal, får opp kart og posisjon på skjermen på sin telefon. Dermed kan mottakere både ringe deg tilbake, varsle Alarmsentralen og eventuelt komme deg til unnsetning der du befinner deg.
– De vil også kunne følge bevegelsene dine på kartet som kommer opp på mobilen deres, sier Grimholdt.
På spørsmål om de som vil hjelpe ikke kan komme opp i farlige situasjoner svarer medgründer Anders Hua at han oppfordrer de som vil hjelpe til først å ringe og spørre hva som skjer
– Man må alltid sette sin egen sikkerhet først. Det er også en egen knapp for å ringe nødetatene, sier han til nettstedet.
Nylige artikler
FN tror på stabil global arbeidsledighet i år
KrF og MDG: Norge må vurdere å kaste ut den iranske ambassadøren
Nato-press fra Trump før Grønland-møte
LO/Ap-samarbeid bekymrer og irriterer
Arbeidstilsynets direktør tar til seg kritikken om for lite veiledning og for mye kontroll
Mest leste artikler
Frank Gran om arbeidsmiljølovens nye krav: Politiets utfordringer i 2026 fører til lovbrudd
Rekruttering av ledere tar lengre tid: Arbeidsgiverne er blitt mer opptatt av «perfekt match» når de skal rekruttere ledere
Arbeidstilsynets tilsyn: Mer veiledning og mindre kontroll etterlyses
Effektive lederrutiner: Slik maksimerer toppledere arbeidsdagen
Økende arbeidsledighet blant ledere i 2025