VG-måling: Én av tre nordmenn ville svart ja til EU i en folkeavstemning
Over en tredel av nordmenn ville stemt ja til EU dersom det var folkeavstemning i morgen, viser en måling i VG. Det er likevel fortsatt et flertall for nei.
35 prosent ville stemt ja, 45 prosent ville stemt nei og 20 prosent er ikke sikker på hva de ville stemt, viser VG -målingen.
Til sammenligning svarte kun 14 prosent at de ville stemt ja i 2012. Da svarte 75 prosent at de ville stemt nei, og 12 prosent var ikke sikre.
– Det er tydelig at velgerne er i bevegelse. Men vi har fortsatt ikke kommet til et flertall for at Norge skal gå inn som medlem, sier Thore Gaard Olaussen i Respons Analyse.
Undersøkelsen ble utført av Respons Analyse på vegne av VG, Aftenposten og Bergens Tidende og har en feilmargin på pluss/minus 2 til 3 prosent. Et utvalg av befolkningen ble spurt, og resultatene er vektet i forhold til kjønn og alder.
Nylige artikler
Fagforbundet varsler politisk streik for Posten
Grunnlovsforslag: Stortinget sier nei til atomvåpenforbud, men ja til kongehus-endringer
Rødt vil gi uføre og minstepensjonister 15.000 kroner mer å rutte med
– Når jeg først får los på noe, så vil jeg løse det
Utvalg: Helsereform vil kreve større kommuner
Mest leste artikler
Høyesteretts dom strammer inn reglene for særlig uavhengig stilling
Omvendt lommetyveri: Slik virker underforstått retorikk
Direktørveldet i NHO: Én av fem ansatte har direktørtittel
Stina Johansen / Frode Rognsaa: Bytte jobb? Aksjer, bonus og konkurranseklausuler kan binde ansatte
Kvinneandelen i ledergruppene er høyere i selskaper som har en kvinne som toppsjef, viser en kartlegging fra finansbransjen.