Samfunn
– Overveiende positiv
Norsk Helsenett sier de har «felles forståelse av kostnadsestimatene» med Folkehelseinstituttet, men ønsker ikke å kommentere brevet til folkehelsedirektør Camilla Stoltenberg ytterligere.
– Vi har en god og konstruktiv dialog med Folkehelseinstituttet og de øvrige kundene av Tjenestesenteret, sier administrerende direktør Håkon Grimstad i Norsk helsenett.
Konsernmodell
Det er Norsk Helsenett som har etablert det nye Tjenestesenteret som fra januar 2017 har hatt ansvar for blant annet IKT-driften for en rekke statlige etater innen helseforvaltningen. Enkelte av etatene mener overgangen til konsernmodell har vært både dyr og komplisert, og at effektiviseringsgevinstene lar vente på seg. I den forbindelse skrev nylig direktøren for Folkehelseinstituttet, Camilla Stoltenberg, et brev til departementet der hun ber om at implementering av konsernmodellen settes på vent inntil man får bedre oversikt over både kostnadene og gevinstpotensialet.
Implementeringen av konsernmodellen har etter vår oppfatning i hovedsak vært god og preget av en konstruktiv dialog med alle berørte
Ifølge Grimstad opplever Norsk Helsenett at de i samarbeidet med Folkehelseinstituttet har en felles forståelse av grunnlaget for kostnadsestimatene som Gartner har utarbeidet, og for den videre prosessen.
– Utover dette har vi ingen kommentar til Folkehelseinstituttets brev til Helse- og omsorgsdepartementet, sier Grimstad, som mener overgangen til en konsernmodell for den statlige helseforvaltningen går bra.
LES MER:
- 10 millioner i «uforklarlige kostnader»
- Effektiviseringstiltak øker kostnadene med 80 prosent
- Ap lite imponert over Høies effektivisering
Konstruktiv dialog
– Implementeringen av konsernmodellen, det vil si den delen som omhandler Tjenestesenteret, har etter vår oppfatning i hovedsak vært god og preget av en konstruktiv dialog med alle berørte, også Folkehelseinstituttet, sier han.
– Hensikten med etablering av tjenestesenteret er effektivisering, økt kvalitet og mer robuste fagmiljøer. Innen flere områder har vi kommet langt i å nå målene, og vi mener vi skal kunne realisere dem, fortsetter Helsenett-direktøren. Han mener de har kommet godt i gang det første året.
– Det er noen områder vi gjerne skulle kommet lenger på, men ut fra forutsetningene og tatt i betraktning at det fortsatt bare er et år siden vi startet, er oppsummeringen overveiende positiv. Så må vi jobbe med å forbedre de områdene hvor kundene ikke er fornøyd, og det gjør vi i tett og godt samarbeid med kundene, sier Håkon Grimstad.
Nylige artikler
Norge, EU og Storbritannia enige om fiskeriavtale
EUs beslag av russiske midler: De Wever alene mot Kommisjonen – men vinner hjemme i Belgia
Økt oppmerksomhet uten politisk betydning
Monument-syndrom og offentlige bevilgninger
Så mange ledere er det i kommunen der du bor
Mest leste artikler
Regjeringen skroter lovfestet betalt ferie fra første arbeidsår: Akademikernes leder Lise Lyngsnes Randeberg er skuffet
Forsvarsmekanismer på arbeidsplassen: Hvordan ledere og ansatte lurer seg selv
Magne Lerø: Trump og EU: Forvirring rundt fredsplanen for Ukraina
Indre Namdal tester ny fastlegemodell: Kommunalt oppgavefellesskap i fokus
Vegard Einan i NHO Service og Handel: LOs søksmål om deltid truer den norske arbeidsmodellen