OECD: Norge bør stramme inn offentlig pengebruk
Statens utgifter øker raskt. OECD peker blant annet på Norges høye skattetrykk, en kostbar distriktspolitikk og en dyr sykelønnsordning.
Finansminister Trygve Slagsvold Vedum (Sp) fikk torsdag overlevert rapporten fra Organisasjonen for økonomisk samarbeid og utvikling (OECD). Organisasjonen har sett på status i norsk økonomi og kommer med anbefalinger til regjeringen om hvordan viktige utfordringer bør møtes.
Klar advarsel
Som vanlig scorer Norge godt på en rekke områder sammenlignet med andre OECD-land. Men organisasjonen retter en advarende pekefinger når det gjelder pengebruken og kommer med et tydelig råd: Finanspolitikken bør strammes inn.
– Finanspolitikken er ekspansiv, og synkende oljeinntekter kan utgjøre en risiko for langsiktig bærekraft i offentlige finanser, skriver organisasjonen i rapporten.
Bruker mye på distrikt, uføre og samferdsel
Statens utgifter øker raskt og ligger veldig høyt i internasjonal sammenligning, påpekes det i rapporten. Utgiftene har steget mer enn fastlands-BNP og skatteinntektene.
Det er flere ting å ta tak i, ifølge rapporten:
- Budsjettet settes kun for ett år av gangen, noe som gjør planlegging på sikt vanskelig. Her skiller Norge seg fra de fleste andre land.
- Norges skattetrykk topper OECD-gjennomsnittet, til tross for at vi også har høye oljeinntekter.
- Distriktspolitikken bør blir mer kostnadsbevisst. Man bør se på kommunestrukturen og vurdere sammenslåinger og mer samarbeid, i hvert fall for små kommuner.
- Syke- og uføretrygdreformer har hatt begrenset uttelling så langt. Pengebruken på disse områdene er fire ganger høyere enn gjennomsnittet i OECD-landene.
- Investeringene i infrastruktur er svært høye. Det omfatter prosjekter med lav kost-nytteverdi. OECD mener Norge oftere bør evaluere prosjekter som settes i gang.
– Bør ta grep for boligmarkedet
Overordnet påpeker rapporten at inflasjon fortsatt ligger høyt, men at prisstigningen ventes å slakke av til målet om 2 prosent. Men det hefter usikkerhet ved anslagene, påpeker organisasjonen.
Boligmarkedene har avkjølt seg, men boligprisene er fortsatt høye. OECD bemerker at norske boligeiere er de mest gjeldstyngede blant alle landene, og at tilgangen på boliger til overkommelig pris er lav.
OECD mener Norge kan gjøre mer for å legge til rette for å utvide boligtilbudet, særlig i urbane områder. Spesielt kan man se på muligheten for å tettere byrom og grøntområder i nærheten av knutepunkt for kollektivtransport.
Når det gjelder arbeidsmarkedet, får Norge ros for å være et av de mest produktive av de 38 landene i OECD-området. Produktivitetsveksten er på 0,5 prosent, som fortsatt er litt under snittet.
Men det er et gap mellom behov og faglært arbeidskraft på enkelte områder, særlig innen tekniske yrker og helsesektoren, påpekes det.
Nylige artikler
Syltynn avtale mellom Iran og USA
Rekrutterere bruker ikke LinkedIn slik du tror – Vi skroller ikke gjennom innlegg
Flink, men uvillig
Svensk krafttrøbbel kan smitte over til Norge: – Ser uvanlig dyrt ut
Stordalen blir storeier i Norwegian etter gigantavtale
Mest leste artikler
Jan Ketil Arnulf om å åpne for en sivil sjef for E-tjenesten: Ingen garanti for å finne en god kandidat
Torbjørn Aas om når styring tar plassen til ledelse: Derfor må offentlig sektor styres bedre
Norsk studie: Toppledere lar personlige verdier og følelser styre beslutninger
NHH-studie gjort i norske bedrifter: Tjenende ledelse kan påvirke lønnsomheten negativt
Tidligere Nav-sjef Hans Christian Holte leder KI Norge: Vil skille KI-hype fra reelle endringer