Oslo kommune kaster ut renholdsaktører etter regelbrudd
Arbeidstilsynet har avdekket flere regelbrudd hos renholdsselskaper som vasket på skoler i Oslo. Oslo kommune reagerer med å si opp to store kontrakter.
Arbeidstilsynets inspektører troppet opp uanmeldt på flere av skolene i Oslo og fant regelbrudd hos flere av renholdsselskapene, skriver Aftenposten.
De fant blant annet ansatte som jobbet for underleverandører som ikke var godkjente, ansatte som ikke hadde arbeidstillatelse, og ansatte som hadde mangelfulle arbeidsavtaler eller ikke avtaler i det hele tatt.
– Oslo kommune har innført Oslomodellen og skal være i front for å bekjempe arbeidslivskriminalitet og sosial dumping. Bruddene som ble avdekket, er ikke forenlig med det, sier Trine Amundsen, teamleder i Utviklings- og kompetanseetaten til avisen.
Kontraktene som sies opp, har en totalverdi på rundt 130 millioner kroner i året.
De to renholdsselskapene som har mistet kontraktene, er overrasket, og mener det ikke er grunnlag for oppsigelse. De sier også at alle feil og mangler er rettet opp i ettertid.
Nylige artikler
Sikkerhet sprenger alle budsjetter
Derfor tror de Solskjær fikk nei
Laveste handelsoverskudd siden pandemien
Strid på Stortinget om kjøp av koreanske raketter: – Altfor sårbart
Forsvarsministeren: Kroatisk president alene om Svalbard-uttalelser
Mest leste artikler
Frank Gran om arbeidsmiljølovens nye krav: Politiets utfordringer i 2026 fører til lovbrudd
Effektive lederrutiner: Slik maksimerer toppledere arbeidsdagen
Kommunekommisjonen unngår elefanten i rommet: Kritikk mot forslagene
Hvordan konkrete mål på jobben kan øke ytelsen din
Forstå oppsigelsesfrister: Alder og ansiennitet gir lengre oppsigelsestid