Rekordmange søker momskompensasjon – 2,4 milliarder skal deles ut
I år har 24.800 frivillige lag og foreninger søkt om 2,78 milliarder kroner i momskompensasjon. Høy aktivitet har gitt ny rekordmange søkere.
Lotteri- og stiftelsestilsynet har fått over 2700 søknader, og flere kommer fra store paraplyorganisasjoner som Norges idrettsforbund, Norges Røde Kors og Norges Musikkorps Forbund.
Det er nesten 300 søknader flere enn i fjor og over 500 flere enn for to år siden. I fjor fikk i overkant av 23.000 frivillige organisasjoner utbetalt momskompensasjon, ifølge Marianne Skjeldestad Hove i Lotteritilsynet.
– Årets søkertall viser at vi, sammen med sentralleddene, har lyktes med å nå ut med ordningen til det frivillige Norge, sier Hove i en pressemelding.
Av de 2,78 milliardene som er søkt om, skal 2,4 milliarder deles ut. Det skjer i desember. Hvor mye hver søker får, er ikke klart før alle søknadene er behandlet. Hvis pengene som er bevilget av Stortinget ikke strekker til, blir alle beløpene redusert med samme prosentsats.
Nylige artikler
Norge, EU og Storbritannia enige om fiskeriavtale
EUs beslag av russiske midler: De Wever alene mot Kommisjonen – men vinner hjemme i Belgia
Økt oppmerksomhet uten politisk betydning
Monument-syndrom og offentlige bevilgninger
Så mange ledere er det i kommunen der du bor
Mest leste artikler
Regjeringen skroter lovfestet betalt ferie fra første arbeidsår: Akademikernes leder Lise Lyngsnes Randeberg er skuffet
Magne Lerø: Trump og EU: Forvirring rundt fredsplanen for Ukraina
Forsvarsmekanismer på arbeidsplassen: Hvordan ledere og ansatte lurer seg selv
Indre Namdal tester ny fastlegemodell: Kommunalt oppgavefellesskap i fokus
Vegard Einan i NHO Service og Handel: LOs søksmål om deltid truer den norske arbeidsmodellen