Rekordmange søker momskompensasjon – 2,4 milliarder skal deles ut
I år har 24.800 frivillige lag og foreninger søkt om 2,78 milliarder kroner i momskompensasjon. Høy aktivitet har gitt ny rekordmange søkere.
Lotteri- og stiftelsestilsynet har fått over 2700 søknader, og flere kommer fra store paraplyorganisasjoner som Norges idrettsforbund, Norges Røde Kors og Norges Musikkorps Forbund.
Det er nesten 300 søknader flere enn i fjor og over 500 flere enn for to år siden. I fjor fikk i overkant av 23.000 frivillige organisasjoner utbetalt momskompensasjon, ifølge Marianne Skjeldestad Hove i Lotteritilsynet.
– Årets søkertall viser at vi, sammen med sentralleddene, har lyktes med å nå ut med ordningen til det frivillige Norge, sier Hove i en pressemelding.
Av de 2,78 milliardene som er søkt om, skal 2,4 milliarder deles ut. Det skjer i desember. Hvor mye hver søker får, er ikke klart før alle søknadene er behandlet. Hvis pengene som er bevilget av Stortinget ikke strekker til, blir alle beløpene redusert med samme prosentsats.
Nylige artikler
Spekter: – Kulturen vil bli salderingspost i kommunene
FT: USA knytter sikkerhetsgarantier for Ukraina til fredsavtale som gir bort territorium
Det er noe som mangler i debatten om innovasjon
Svar til Vegard Einan: Anbud er ikke veien til bedre tjenester
Stiller spørsmål om LO/Ap-samarbeid i Stortinget
Mest leste artikler
Diskrimineringsnemnda og Kirkerådet: Leder degradert etter kontroversiell rasismeavgjørelse
Jobb & karriere: Hvordan håndtere økt sykefravær og stress i arbeidsmiljøet
Kunstig intelligens og arbeidsliv: Fire scenarier for 2035
Norge svarer ESA: Innleieregler og EØS-avtalen under lupen
Betyr endringene i arbeidsmiljøloven som kom 1. januar at det blir færre arbeidsmiljøsaker om krenkelser og trakassering?