Satser 100 millioner på å stoppe kriminalitet i skolene
Kunnskapsminister Kari Nessa Nordtun vil iverksette tiltak denne høsten: Regjeringen vil bruke 100 millioner kroner for å forebygge ungdoms- og gjengkriminalitet i skolene.
– Skolen skal ikke være en arena for kriminell virksomhet eller rekruttering, sier kunnskapsminister Kari Nessa Nordtun (Ap) til TV 2.
70 millioner kroner skal brukes for å opprette beredskapsteam for å forebygge utfordringen med barne- og ungdomskriminalitet i de mest utsatte områdene i de største byene. De siste 30 millionene skal gå til egne skolemiljøteam.
– Vi har sett store utfordringer med ungdomskriminalitet i Oslo, Kristiansand, Bergen og andre store byer. Vi vil sikre målrettede tiltak der vi ser at statistikken går i feil retning, og vi har også sett kriminelle organisere seg i flere byer, sier justisminister Emilie Enger Mehl (Sp) til kanalen.
Tilskuddet er en del av en budsjettlekkasje og kommer en uke etter at Høyre la fram sitt forslag til valgprogram neste år, der bekjempelse av kriminalitet var en av hovedsakene.
Nylige artikler
Fristelsen til å stadig skylde på andre
Ekspert frykter Ukrainas skjebne: – Bør gå kaldt nedover ryggen på europeerne
Ny AUF-leder vil ha unge i arbeid: – Trenger mer cash
Det maskiner ikke kan gjøre
Arbeidsmiljøloven står i veien for fremtidens arbeidsliv
Mest leste artikler
Høyesterett strammer inn: Flere kan få krav på overtidsbetaling
Henning Bang: Hva skiller gode og dårlige ledergrupper?
Vegard Einan: Tariffavtaler svekker bedriftenes konkurransekraft
Slik takler du jobbavslag og beholder selvfølelsen i jobbsøkingen
Nato i kaos: Trump skaper usikkerhet om Ukraina og Russland