Satser 100 millioner på å stoppe kriminalitet i skolene
Kunnskapsminister Kari Nessa Nordtun vil iverksette tiltak denne høsten: Regjeringen vil bruke 100 millioner kroner for å forebygge ungdoms- og gjengkriminalitet i skolene.
– Skolen skal ikke være en arena for kriminell virksomhet eller rekruttering, sier kunnskapsminister Kari Nessa Nordtun (Ap) til TV 2.
70 millioner kroner skal brukes for å opprette beredskapsteam for å forebygge utfordringen med barne- og ungdomskriminalitet i de mest utsatte områdene i de største byene. De siste 30 millionene skal gå til egne skolemiljøteam.
– Vi har sett store utfordringer med ungdomskriminalitet i Oslo, Kristiansand, Bergen og andre store byer. Vi vil sikre målrettede tiltak der vi ser at statistikken går i feil retning, og vi har også sett kriminelle organisere seg i flere byer, sier justisminister Emilie Enger Mehl (Sp) til kanalen.
Tilskuddet er en del av en budsjettlekkasje og kommer en uke etter at Høyre la fram sitt forslag til valgprogram neste år, der bekjempelse av kriminalitet var en av hovedsakene.
Nylige artikler
Europas viktigste forsvar er ikke bare flere våpen
Mindre prisvekst gir rentehåp: – Veldig gode nyheter
Den perfekte kandidaten finnes bare på papiret
KS-leder Gunn Marit Helgesen: – Har store forventninger til Kommunekommisjonen II
Ny rapport: Vest-Europa har opplevd sin varmeste juni noensinne
Mest leste artikler
Ny ikke-relevant drittpakke mot Støre
Even Bolstad i HR Norge: Stortinget må ta tak i sykefravær og AFP
KS-leder Gunn Marit Helgesen: Vil ha større lokalt handlingsrom og reduserte forventninger til kommunene
Arbeidsminister Kjersti Stenseng og regjeringen skroter plan om betalt ferie fra første arbeidsår
Sykepleierforbundet krever lønnsløft og konkrete tiltak i Helsepersonellplan 2040