Arbeidsliv
Fravær og redusert produktivitet på jobb som skyldes alkohol kan blant annet omfatte alkoholforgiftning, bakrus, ulykker eller sykdom relatert til alkoholbruk, påpeker Oslo Economics i rapporten Samfunnskostnader ved alkoholbruk.
Sturti/iStock
Alkoholbruk koster arbeidslivet opptil 13 milliarder i året
Sykefravær og redusert produktivitet på grunn av alkoholbruk påfører arbeidslivet et tap på mellom 10 og 13 milliarder kroner i året, viser nye beregninger.
Alkoholrelatert fravær og ineffektivitet koster arbeidslivet dyrt, fortalte Dagens Perspektiv i forrige uke. Bakgrunnen for saken var en ny rapport om samfunnskostnader ved alkoholbruk som Oslo Economics har utarbeidet for organisasjonene Actis, Blå Kors og Av-og-til.
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett
1 mnd
19,- 209,-
KJØP
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett og papir
3 mnd
99,- 765,-
KJØP
Nylige artikler
NHO: I tre bransjer har stemningen bedret seg
Ledende samfunnsøkonom mener de rikeste gir for lite – og at de mener for mye
Vi trenger flere prateklubber – men av en annen sort
Fredrik Solvang starter podkast – skal hete Duellen
3,7 millioner kroner samlet inn etter brannen i Krokstadelva
Mest leste artikler
LO/Ap-samarbeid til Høyesterett - strid om bevis i innleiesaken
Kunstig intelligens i norske virksomheter: KI handler om ledelse, ikke IT
Norske ledere advarer: Politisk ustabilitet, mangel på arbeidskraft og KI skaper uro i 2026
Gharahkhani kritiseres etter pride-terror: Debatt om moskeer, skeive og muslimske miljøer
Nicolai Andersen: Hvor sårbart skal Norge bli i KI-alderen? Derfor må vi ha kontroll og alternativer