Ingelin Gammersvik er mellomleder i Diskrimineringsnemnda, som behandler klager på gjengjeldelse etter varsling. I løpet av fire år har kun to klagere fått medhold.
Diskrimineringsnemnda og iStock
Gjengjeldelse etter varsling: 2 av 234 klager vant fram på fire år
234 arbeidstakere har klaget til Diskrimineringsnemnda for gjengjeldelse etter varsling. Bare to har vunnet fram og fått økonomisk oppreisning. Begge brukte advokat, til tross for at «det ikke er nødvendig». Advokatregningen må de selv dekke.
Reglene i varslingsinstituttet ble endret 1. juli 2021. Diskrimineringsnemnda fikk ansvaret for et lavterskeltilbud som skal behandle klager om gjengjeldelse etter varsling, avgrenset til saker som ikke gjelder oppsigelse eller avskjed. De sakene skal behandles av domstolene, «fordi de krever en mer omfattende bevisvurdering og rettslig prosess enn det Diskrimineringsnemnda som lavterskeltilbud kan tilby».
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett
1 mnd
19,- 209,-
KJØP
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett og papir
3 mnd
99,- 765,-
KJØP
Nylige artikler
Mye skrolling påvirker opplevelsen av arbeidsmiljøet
Politikerskapt mangel på ansatte i offentlig sektor
Slik leder du best når det gjelder som mest
Hver sjette tiendeklassing har et fravær som vekker bekymring
Innvandring til Norge tilbake på nivået fra 2019
Mest leste artikler
Tilsyns-Norge: Er vi i ferd med å kontrollere hverandre i senk?
Magne Lerø: Korrupsjonsforvirret Eva Joly med svingslag mot Økokrim
Kommunesammenslåinger reduserer byråkrati: Ny rapport fra Kommunekommisjonen
Robert Flataas om skolepolitikk i Norge: Behov for rammer og ressurser fremfor detaljstyring
LO avviser drøfting av innleiesaken i Samarbeidskomiteen med Ap