Arbeidsliv
Grå hår ingen hindring
Det er de unge som sliter mest med å få jobb. Blant de over 50 år er arbeidsledigheten lavest og sjansene for å komme i jobb etter arbeidsledighet best.
Unge under 30 år er sliterne på bunnen – sammenlignet med andre aldersgrupper – viser tall fra Nav, skriver Aftenposten.
Nær 70 prosent av de som har vært arbeidsledige i aldersgruppen 50-59 år er tilbake i jobb seks måneder etter at de sluttet å registrere seg hos Nav. For gruppen under 30 år er andelen 58 år.
– Det må bety at de har en kompetanse som er interessant for arbeidslivet, og at de er motiverte søkere. Sier seksjonssjef Hans Kure i Nav til Aftenposten.
Også i forhold til å gå ledig etter å ha mistet jobben kommer 50-åringene best ut. Langtidsledigheten er også lav for denne gruppen – om lag halvparten av hva den er for aldersgruppen 25-29 år.
Bare 1,7 prosent av 50-59 åringene var registrert ledige hos Nav ved utgangen av september.
Nylige artikler
Må åpne Oljefondet for å nå klimamål
Utvalg: KI-boomen gjør at alle må lære seg kritisk tenkning
Ny måling: Misnøyen med Trump øker i USA
Spekter enige med LO og Unio om ny hovedavtale
Algoritme-ledelse gir økt risiko for psykososiale belastninger og helseplager
Mest leste artikler
Diskrimineringsnemnda og Kirkerådet: Leder degradert etter kontroversiell rasismeavgjørelse
Jobb & karriere: Hvordan håndtere økt sykefravær og stress i arbeidsmiljøet
Randstad Workmonitor 2026: Norge leder an i tillit og fleksibilitet i arbeidslivet
Norge svarer ESA: Innleieregler og EØS-avtalen under lupen
Jens Kjeldsen forklarer hvorfor Mark Carneys tale i Davos var en retorisk suksess