Arbeidsliv

Illustrasjonsfoto.

Hvordan er egentlig perioden for oppsigelsesvern ved sykdom?

Juristene svarer.

Publisert Sist oppdatert

Spørsmål: Jeg har et spørsmål knyttet til arbeidsmiljøloven § 15-8, som bestemmer at arbeidsgiver ikke kan si opp en ansatt på grunn av vedkommendes sykefravær, i de første 12 mnd. etter vedkommende ble syk.

Men hvordan fungerer det dersom en ansatt som har vært sykemeldt kommer tilbake i jobb rett før denne perioden går ut, f.eks. etter 10 måneder, og så blir syk igjen etter kort tid. Starter det da en ny periode?

Svar: Det er riktig at det i verneperioden på 12 måneder er et absolutt forbud mot oppsigelse på grunn av sykefraværet. Dersom arbeidstakeren kommer tilbake til arbeid etter en lang sykeperiode, for så å bli sykemeldt på nytt, er spørsmålet om, og i så fall når, en ny verneperiode begynner å løpe.

For å lese denne saken må du være abonnent

Dagens Perspektiv - nye saker på nett hver dag og 8 papirmagasiner i året. Alle abonnenter gir tilgang til alle artikler og e-utgaven. For å få papirutgaven, velg nett og papir. Vi har disse tilbudene:

Dagens Perspektiv
Nett og papir
3 mnd

99,- 715,-

KJØP

Dagens Perspektiv
Nett og papir
12 mnd

2700,-

KJØP

Dagens Perspektiv
Nett
1 mnd

1,- 199,-

KJØP

Dagens Perspektiv
Nett
12 mnd

2290,-

KJØP

Powered by Labrador CMS