Arbeidsliv
Kamp om heltid
LOs nestleder Gerd Kristiansen vil at Arbeiderpartiet skal lovfeste retten til heltid i arbeidslivet – noe kvinnepolitisk leder i partiet, Anniken Huitfeldt, ikke synes særlig om.
– Jeg oppfatter at Anniken Huitfeldt mener vi ikke må glemme de som vil jobbe deltid opp i dette, men muligheten for å jobbe frivillig deltid vil alltid ligge der. Det er ikke dem vi skal bekymre oss for, sier Kristiansen til Dagbladet.
Mange Ap-politikere støtter hennes innspill for å få lovfeste retten til heltid i arbeidslivet, og er et gryende krav i Aps kvinnenettverk. Saken ble også luftet på Aps siste landsstyremøte.
Det er tydelig at det er en gjeng med damer i Ap som har bestemt seg for at nå er det nok, sier Kristiansen, som også sier at om Ap kommer med loven, så skal LOs tillitsvalgte gjøre resten av jobben.
– Vi har god kontakt med Gerd om dette, og jeg følger dette arbeidet nøye som kvinnepolitisk leder, sier Huitfeldt.
Nylige artikler
Gir råd om hvordan du blir mer effektiv på jobben med KI
KI-genererte varsler ute av kontroll
Er det greit å ta ekstrajobb hos en annen arbeidsgiver?
Rødt vil stanse nye datasentre: – Kan ikke bli hele Europas minnepinne
Demokratiets skjulte makt: Hvem bestemmer egentlig hvilken kunnskap som teller?
Mest leste artikler
Vegard Einan: Overtidsbetaling for deltidsansatte kan koste milliarder
4 av 10 ledere synes det er krevende å lede ansatte som jobber fra hjemmekontor, viser undersøkelse
Ståle Langvik: 84 milliarder brukt uten bedre resultater i skolen
Omorganiseringer øker kraftig: Flere frykter å miste jobben
La Jens Stoltenberg starte dialog med Russland og Putin