Arbeidsliv
Turnus sliter på helse og privatliv
Turnuser og arbeid utenfor normalarbeidsdag påvirker både helse og privatliv negativt, ifølge en rapport som Fafo har utarbeidet for Fagforbundet.
Studien er basert på arbeidstidsordninger i helse-, pleie- og omsorgssektoren. Både kreft, hjerteproblemer, depresjon og skilsmisser kan følge av en ubekvem arbeidssituasjon, ifølge rapporten.
– Funnene bekrefter og synliggjør sammenhengen mellom når og hvordan vi arbeider og helsen vår. Og dessuten det sosiale livet for oss selv og våre nærmeste. Det viser hvor viktig arbeidet med et inkluderende arbeidsliv er, og ikke minst hvor viktig det er at vi tenker arbeidsliv i et livsløp, sier Fagforbundets leder Jan Davidsen til Avisenes Nyhetsbyrå (ANB).
Han mener ikke at tjenester som må ytes hele døgnet bør legges ned. Men man må ta mer hensyn til arbeidstid og bemanning.
– Mange av disse konsekvensene melder seg jo ikke før det er gått en tid. Jeg synes det er spesielt interessant å se hvor klare de sosiale konsekvensene kommer fram i forskningen. Det har det vært lite diskusjon om hittil, sier Davidsen. (©NTB)
Les også:
Nylige artikler
Norge, EU og Storbritannia enige om fiskeriavtale
EUs beslag av russiske midler: De Wever alene mot Kommisjonen – men vinner hjemme i Belgia
Økt oppmerksomhet uten politisk betydning
Monument-syndrom og offentlige bevilgninger
Så mange ledere er det i kommunen der du bor
Mest leste artikler
Regjeringen skroter lovfestet betalt ferie fra første arbeidsår: Akademikernes leder Lise Lyngsnes Randeberg er skuffet
Forsvarsmekanismer på arbeidsplassen: Hvordan ledere og ansatte lurer seg selv
Magne Lerø: Trump og EU: Forvirring rundt fredsplanen for Ukraina
Indre Namdal tester ny fastlegemodell: Kommunalt oppgavefellesskap i fokus
Vegard Einan i NHO Service og Handel: LOs søksmål om deltid truer den norske arbeidsmodellen