Annonse
Tilbake i den politiske manesjen. 29. mars ble Jøran Kallmyr utnevnt til ny justisminister etter Tor Mikkel Wara. Foto: Gorm Kallestad / NTB scanpix
Lederutfordringen

Jøran Kallmyr er ny justisminister​Uriaspost til svingdørs­politiker

I en av fortellingene i Det gamle testamentet befaler kong David hetitten Uria til å holde vakt ved en svært utsatt stilling ved fronten. Uria har intet valg, og blir snart drept på sin post. Herfra har vi begrepet uriaspost.

Falt på post har alle soldatene som Frp-dronning Siv Jensen har kommandert til Justisdepartementet av ulike årsak også gjort.

Lese resten?
Løpende abonnement. Fornyer på fullpris (163,-) - første mnd kr
20,-
Prøv nå
Ingen bindingstid
Jeg har allerede abonnement

Jøran Kallmyr

Født: 15. april 1978, Fræna

Stilling: Justis- og innvandringsminister siden 29. mars 2019

Karriereglimt:

  • Partner og leder for avdelingen eiendomsutvikling, forvaltningsrett og samfunnskontakt i advokatfirmaet Ræder (2016 – 2019)

  • Statssekretær i Justis- og beredskapsdepartementet (oktober 2014 – februar 2016)

  • En serie verv i Oslo-politikken: Leder av byutviklingskomiteen, byråd for miljø og samferdsel, konstituert byråd for velferd og sosiale tjenester, nestleder i samferdselskomiteen og byrådssekretær for velferd og sosiale tjenester (november 2003 – oktober 2014)

  • Tillitsverv i Frp: Fylkesformann i Fremskrittpartiets Ungdom (FpU) i hjemfylket Møre og Romsdal, leder av Oslo FpU (2000 – 2003), sentralstyremedlem FpU (2004 – 2006)

  • Deltidsjobber (1998 – 2003) som sjåfør i DS Distribusjon, «officer» i Intrum Justitia og Aon Grieg

Utdanning:

  • Jurist med mastergrad i rettsvitenskap (2001-2012)

  • Fræna videregående skole, allmenne fag (1994-1997)


Annonse

Jøran Kallmyr

Født: 15. april 1978, Fræna

Stilling: Justis- og innvandringsminister siden 29. mars 2019

Karriereglimt:

  • Partner og leder for avdelingen eiendomsutvikling, forvaltningsrett og samfunnskontakt i advokatfirmaet Ræder (2016 – 2019)

  • Statssekretær i Justis- og beredskapsdepartementet (oktober 2014 – februar 2016)

  • En serie verv i Oslo-politikken: Leder av byutviklingskomiteen, byråd for miljø og samferdsel, konstituert byråd for velferd og sosiale tjenester, nestleder i samferdselskomiteen og byrådssekretær for velferd og sosiale tjenester (november 2003 – oktober 2014)

  • Tillitsverv i Frp: Fylkesformann i Fremskrittpartiets Ungdom (FpU) i hjemfylket Møre og Romsdal, leder av Oslo FpU (2000 – 2003), sentralstyremedlem FpU (2004 – 2006)

  • Deltidsjobber (1998 – 2003) som sjåfør i DS Distribusjon, «officer» i Intrum Justitia og Aon Grieg

Utdanning:

  • Jurist med mastergrad i rettsvitenskap (2001-2012)

  • Fræna videregående skole, allmenne fag (1994-1997)


Annonse