Ledelse

– I min jobb må du lære deg å leve med å være forberedt på det uforberedte, sier Grete Lien Metlid.

– Det er ­veldig kort vei fra politi til ­politikk

Hun er positiv til tanken bak politireformen, men er tydelig på at det fortsatt mangler ressurser til gjennomføringen. Hun mener flere enn politiet må bidra for å unngå «svenske tilstander» i Oslos bydeler. Som hun selv sier: Politi blir fort politikk.

Publisert Sist oppdatert

– Høsten er ofte travel. Da er det mer som skjer. Men vi vet ikke helt hvorfor det er sånn.

Politiinspektør Grete Lien Metlid tar imot Dagens Perspektiv en hustrig desemberdag i resepsjonen på politihuset på Grønland i Oslo. Hun er sjef for Oslo-politiets «Felles enhet for etterretning og etterforskning». Det betyr at hun er sjefen for alle de 450 som jobber med å forebygge og etterforske den alvorligste kriminaliteten i hovedstaden.

For å lese denne saken må du være abonnent

Dagens Perspektiv - nye saker på nett hver dag og 8 papirmagasiner i året. Alle abonnement gir tilgang til alle artikler digitalt og e-utgaven. For å få papirutgaven, velg nett og papir. Vi har disse tilbudene:

Dagens Perspektiv
Nett og papir
3 mnd

99,- 750,-

KJØP

Dagens Perspektiv
Nett og papir
12 mnd

2835,-

KJØP

Dagens Perspektiv
Nett
1 mnd

1,- 205,-

KJØP

Dagens Perspektiv
Nett
12 mnd

2400,-

KJØP

Powered by Labrador CMS