Annonse
Ledelse
Dropp snarveiene
Styr unna de verste feilansettelsene.
Annonse
Feilansettelser skjer stadig vekk. Hvorfor skjer dette?, spør og konsulent og leder Steve Tobak i blogginnlegget "How to avoid disaster when hiring for key positions" hos bnet.com. Konsulenten mener at noe av svaret er at ledere tar snarveier i ansettelsesprosessen.
Noen velger å se gjennom fingrene med at kandidaten ikke har relevant faglig bakgrunn for jobben. Andre går for billigste løsning. Atter andre bruker ikke nok tid på prosessen.
Steve Tobak gir følgende råd til ledere som skal ansette nye folk i nøkkelposisjoner:
- Lær deg å oppdage unnskyldninger for å kutte hjørner, særlig når de hører at unnskyldningene kommer fra din egen munn.
- Hvis du vurderer å ansette noen som, av en eller annen grunn, ikke har erfaring eller kunnskap nok for jobben, ikke gjør det. Det vil koste deg mer enn du tror.
- Hvis du tenker at ansettelser er en oppgave kun for personalavdelingen eller en oppgave du gir lav prioritet, tenk om igjen. Det er jobben din. Prioriter den og ta den seriøst.
- Hvis du tenker det er viktig å få fylt stillingen raskt, tenk igjennom hvor mye mer tid det vil ta å få nye folk i stillingen når en feilansatt kandidat feiler.
- Hvis du av en eller annen grunn tenker at ting vil nok ordne seg. Tenk om igjen. Det er ikke så enkelt.
Nylige artikler
Konkurranseklausulen – blokkerer den jobbyttet mitt?
Britisk statsminister utelukker EU-søknad i denne perioden
Lula gjenvalgt som president i Brasil, taperen nekter å godta resultatet
106 ansatte får sluttpakke i NRK
Et offentlig Norge som regulerer og bevilger – ikke skaper: Er norsk næringsutvikling i Norge ute av kurs?
Mest leste artikler
KI kan ta feil med stor overbevisning – illusjonen om én intelligens
NITO: Arbeidsgivere må følge reglene om overtid
NVE gir første vindkraftkonsesjon på ni år
– «De tradisjonelle» vil fortsette å gjøre det samme, med lavere kostnader. «De smarte» tenker annerledes
Ny metastudie viser at det å fremstå som en ledertype ikke nødvendigvis gir effektiv ledelse.