Ledelse
VIKTIG MED GOD TIMING: Tidligere Statoilsjef og styreleder i Telenor, Harald Norvik, sier at timing er spesielt viktig i konjunkturutsatte bransjer.
NTB scanpix.
– En leder må vite når man skal ta initiativ til endring
Harald Norvik har tidligere både vært Statoil-leder og styreleder i Telenor. Han mener at timing er avgjørende i begge rollene.
– Styret har et ansvar for timing. Bedriftens situasjon kan avgjøre hvilken type leder man trenger. Her er timing viktig. Har man en ekstrem situasjon med behov for ny strategi, kan man trenge en ny leder. Dette skiller seg fra en situasjon der man trenger en leder som kan forbedre det operasjonelle. I mitt tilfelle kunne for eksempel jeg drive Statoil, mens Arve Johnsen var en person som i sin tid kunne bygge opp Statoil, forteller Norvik.
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett
1 mnd
19,- 209,-
KJØP
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett og papir
3 mnd
99,- 765,-
KJØP
Nylige artikler
Endringer i regjeringen: Støre på Slottsplassen med de nye statsrådene
Elevene som ikke er med i PISA-tallene
Norge oppretter ambassade i Qatar
Sveriges regjeringsalternativer: Anderssons umulige dilemma
Når ønsket om å jobbe møter behovet for tilrettelegging
Mest leste artikler
Sykmeldt: Slik ber du om tilrettelegging uten å dele diagnose
Tjenende lederskap: selvmotsigelse eller bærekraftig ledelse?
Høyesterett skal avklare «særlig uavhengig stilling» og overtid
Forbes: Kong Harald V hadde liten konstitusjonell makt. Han ledet likevel
Kommuneforskere: Norge mangler politisk vilje til omstilling