Ledelse
Kvinneløse ledergrupper
14 av de 40 største selskapene på Børsen har ingen kvinner i konsernledelsen.
Ser man på alle de 303 konserndirektørene i de 40 selskapene, er det 46 kvinner blant dem. Hvilket betyr at kvinneandelen i konsernledelsen i de største selskapene ligger på 15 prosent.
Det er Aftenposten som har gjort opptellingen, og de registrerer at 14 selskaper ikke har en eneste kvinne i konsernledelsen. Blant disse selskapene er Kongsberg Gruppen, Tomra, DNO International og PGS.
Blant de 40 selskapene, er det DnB NOR som har fått flest kvinner til toppen. Konsernsjef Rune Bjerke har fire kvinner og fem menn i sin toppledelse.
Nesten halvparten av de kvinnene Aftenposten finner i konsernledergruppene, er sjef for såkalte «myke områder» som personal, kommunikasjon eller stab. Blant konsernsjefer og finansdirektører er det bare 2-3 prosent kvinner.
Nylige artikler
Bufdir – et reir for kjønnsaktivisme
Fra drøfting til varsling
Jordskjelvekspert om skjelv i Oslo-området: – Enormt skadepotensial
Nye tall: Nedgang i antall selvmord i Norge
Fornybar Norge slår alarm om strømsituasjonen – vil ha mer vindkraft
Mest leste artikler
Hvorfor forlater eldre arbeidslivet tidlig? Ny bok av Lisa Wade
Stortinget bremser kjønnsaktivisme i Bufdir: Hva betyr det?
Hvordan lav varslingsterskel og KI skaper konflikter i arbeidslivet
HR Norge: Staten bør trekke seg fra AFP og støtte de som trenger det mest
Forstå teamdynamikk: Hvordan team fungerer og blomstrer